Karadeniz’in En Uç Noktası: Sinop

0
1312
Sinop

Ünlü filozof Romen Diyojen’in doğduğu şehir…

Sadece Diyojen mi? Mitolojik tanrılar bile geçmiş bu şehirden. Hatta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Sinop’un güzelliği hakkında “Ne olurdu Sinop’un yarı güzelliği Ankara’da olsaydı” demiştir. Orta Karadeniz’in incisi Sinop, böylesine derin bir tarihi birikime ve doğal güzelliğe sahip bir şehir.

Hırçın Karadeniz‘in Sakin Şehri

Sinop

Hikayeye göre Zeus, ırmak tanrısı Osopos’un kızı Sinope’ye aşık olur. Daha sonra, Sinope’nin isteği üzerine Zeus onu bu şehirde bırakır ve şehir adını bu hikayeden alır. Sinop, o günlerde olduğu gibi tarih boyunca da bölgede önemli bir cazibe merkezi olmuştur. Karadeniz Bölgesi’ndeki tek liman kenti olma özelliğine sahip olan Sinop, bu özelliğiyle bölgede ticaretin en önemli noktalarından biri haline gelmiştir.

Nüfusu 205.478 olan Sinop için rahatlıkla sakin ve huzurlu bir şehir denilebilir. Karadeniz ikliminin hakim olduğu kentte, sıcaklık değerleri arasında büyük bir fark olmasa da Sinop’un sert rüzgarlarına dikkat etmekte fayda var. Şehri ziyaret etmek için en uygun zaman; ilkbahar ve yaz ayları.

Sinop’ta Ulaşım

Karadeniz sahil yolu

Sinop’un ne kadar sakin bir şehir olduğundan bahsetmiştik. Bunun en güzel örneklerinden biri de şehirde trafik ışığının bulunmaması. Araç sayısının azlığı bu konudaki en büyük etken. Şehir içi ulaşımı da bu durumdan nasibini almış; öyle ki şehirde ulaşım dolmuşlar ve taksilerle sağlanıyor.

Sinop’a şehir dışından ulaşım ise şehir içi ulaşımdan daha iyi durumda. Kara yolu ve hava yolunun haricinde bir liman kenti olan Sinop’a deniz yolu ile ulaşım da mümkün. Sinop’u yerinde keşfetmek istiyorsanız, en uygun uçak bileti için sitemizi ziyaret etmeniz yeterli.

Sinop’ta Nereleri Gezmeli?

Tabiat Anıtı

Sinop, kültür ve doğa turizminin yanında yaz turizmi ile de yükselen bir değer. Orta Karadeniz’in bu güzel kenti, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri sizleri bekliyor. Hamsaroz Koyu, Balatlar Kilisesi, Sinop Cezaevi ve daha birçok yer hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, ‘Sinop’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Sinop Mutfağı

Sinop Mutfağı

Sinop mutfağındaki en meşhur lezzet Sinop mantısı. Cevizli mantı olarak da anılan bu yemeği, yemeden dönmemenizi öneriyoruz. Karadeniz mutfağının özelliklerini taşıyan Sinop’un diğer yöresel lezzetleri ise; nokul, mısır pastası, içli tava ve mısır çorbası.

 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here