Kahraman Gelibolu

0
1185
Kurtuluş mücadelesinde binlerce şehit verilmiştir

Bir milletin bağımsızlık mücadelesine tanık eden, her yeri kurşun, her yeri şehitlik olan bir yarımada Gelibolu…

Ülkemizin kurtuluş mücadelesinde en önemli yere sahip olarak Gelibolu, her Türk gencinin mutlaka görmesi gereken özel bir yer. Geçmişte bu yerde nasıl bir mücadele verildiğini bilmeyenler için sadece bir kara parçası olan bu yerler, yaşananları bilen biri için “vatan” kelimesinin tam karşılığı oluyor. Bu yüzden Gelibolu ziyaretinizi mutlaka bir rehber eşliğinde gerçekleştirerek yaşanan olayları dinlemeniz ziyaretinizin tam anlamıyla amacına ulaşmasını sağlayacaktır.

Gelibolu’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

1. Tabyalar

Kurtuluş mücadelesinin en çetin geçtiği tabyalar
Kurtuluş mücadelesinin en çetin geçtiği tabyalar

Gelibolu’nun her yerinde tarihin kokusuna rastlamak mümkün. Savaş esnasında düşman saldırılarından korunmak için yapılan tabyalar ise ziyaret edenleri derinden etkiliyor. Gelibolu’da Ertuğrul, Domuzdere, Kayalık Tepe, Yıldız, Mecidiye, Hamidiye, Namazgah ve Değirmen Burnu olmak üzere 8 tabya bulunmaktadır. Bu tabyalarda savaş zamanından kalan eşyaları inceleyebilir, savaş dönemini anlatan videoları izleyerek duygulanabilirsiniz.

2. Şehitlikler

Kurtuluş mücadelesinde binlerce şehit verilmiştir
Kurtuluş mücadelesinde binlerce şehit verilmiştir

Kurtuluş mücadelesi döneminde şehit olan askerlerimizin anısına yapılmış şehitlikleri ziyaret ettiğinizde daha çocuk yaşta şehit olan askerlerimizin yüzü gözlerinizin önüne gelecek. Ziyaretiniz esnasında gözlerinizden yaşların süzüleceğinden emin olabilirsiniz. Şehit Onbaşı’nın 215 kg. ağırlığındaki top güllesini taşıdığı yerde ise askerimizin ne kadar büyük bir manevi güçle mücadele ettiğine tanık olacaksınız.

3. Conkbayırı

Atatürk'ün savaşın seyrini değiştirdiği Conkbayırı
Atatürk’ün savaşın seyrini değiştirdiği Conkbayırı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in belki de Kurtuluş Savaşı için dönüm noktası sayılacak kararları verdiği ve savaşın seyrini değiştiren bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde, Kurtuluş mücadelesinin ne denli zorlu geçtiğini sonuna kadar hissedeceksiniz.

Gelibolu’ya Nasıl Gidilir?

Bu duygusal ve etkileyici gezi için hava yoluyla veya otobüs yolculuğuyla Çanakkale‘ye gelmeniz gerekiyor. Çanakkale’ye geldikten sonra turlarla veya şahsi aracınızla Gelibolu’yu ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz. Gelibolu’ya ulaşmak için dilerseniz feribotu dilerseniz de kara yolunu tercih edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here