İzmir’de Gezilecek 9 Yer

0
1377
Angkor Wat

İzmir, tarihsel ve kültürel çeşitliliği ile ön plana çıkmaktadır.  Bir medeniyet şehri olan İzmir, ‘’ Ege’nin İncisi ‘’ olarak adlandırılmaktadır. Coğrafi konumu nedeniyle önemli limanlara sahip olan bu şehir, modern kültürünün temelini oluşturmuştur. Verimli bir toprak yapısına sahiptir. Bu yapının oluşumunda ise ; tektonik hareketler ön plana çıkmaktadır. Zengin bir toprak yapısına sahip olan Ege’nin İncisi, ilk yerleşim yerleri arasında yer almaktadır.

İzmir canlı bir atmosfere sahiptir. Bu canlı atmosfer sanatçıların eserlerine konu olmuştur. Dünyaca ünlü tarihi müzeler şehrin içerisinde yer almaktadır. Antik bir kent yapısına sahip olan İzmir,  8500 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. Bu tarihi geçmiş şehrin doğal yapısına ahenk katmaktadır. Foça, Çeşme, Seferihisar ve Karaburun plajları şehrin doğal yapısına katılmıştır.

Sizler için bu güzel kentte gezilecek 9 yeri derledik. Gelin birlikte o yerleri inceleyelim;

1-İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

Sembolik bir dokuya sahip olan İzmir Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda bulunmaktadır. Özel bir mimariye sahiptir. Beyaz mermer ve kesme taş oymaları yapıda öne çıkan detaylardır. Meşrutiyet padişahı Sultan II. Abdülhamit’in 33 yıllık hükümdarlığının 25. yıllık  başarısının adına  İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından yaptırılmıştır.  Yapının saati,  bir hediye gönderme anlayışına sahip olan Alman İmparatoru II. Wilhem tarafından hediye edilmiştir. Saat Kulesi, Cumhuriyet dönemiyle birlikte Osmanlı tuğrası kaldırılarak farklı bir yapıya bürünmüştür.

2-Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Konak Meydanı’nda yer alan tarihi bir alışveriş merkezidir. Deniz ticaretinden elde edilen ürünler, İzmir limanlarından dağılmaktaydı. Bu durum Kemeraltı yöresini ticaret merkezi haline getirmiştir. Melevi sokağı olarak adlandırılan bu bölüm 17. yüzyıl sonlarına doğru geniş bir pazar alanı olarak tasarlandı. Pazar alanının yakınlarına bir han inşa edilerek ticaretin canlanması amaçlanmıştır.  Konak Meydanı’nın ön plana çıkmasını sağlayan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, 19. yüzyılda modern görünümünü kazanmıştır. Çeşitli ürünlerin yer aldığı çarşıda,  kıyafet, takı, ayakkabı, geleneksel el sanatları ürünleri ve hediyelik eşyalar bulunmaktadır.

3-İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi Kültürpark’ta yer almaktadır. İzmir Arkeoloji Müzesi’ne ek olarak oluşturulmuştur. Üç ana bölüme sahiptir. Bu bölümler ise şunlardır ; Taş Eserler, Seramik Eserler ve Kıymetli Eserler.

Seramik Eserler bölümü, Bizans dönemi seramik eserleri ve tarih öncesi seramik eserleri olmak üzere  iki ana yapıya sahiptir. Bizans döneminin seramik eserleri ön plana çıkmaktadır. Smyrna Topraklı Höyüğü, Kocabaştepe, Kyma, Limantepe, Baklatepe Erythrai, Phokaia, Pitane ve Klazomani yörelerine ait seramik ve topraktan yapılmış eserler bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğuna ait eserler ise Kıymetli Eserler bölümünde bulunmaktadır.  Kıymetli Eserler bölümünde ön plana çıkan eserler arasında ; cam, kandil, bronz eserler ve sikkeler yer almaktadır. . Kronolojik bir sırayla dizilmiş sikkeler, M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren başlamaktadır.

Bizans, Roma, Klasik, Hellenistik ve Arkaik dönemine muhteşem heykeller ve kabartmalar müzenin Taş Eserler bölümünde bulunmaktadır. Müze de görülmesi gereken eserler arasında ; Kaistros heykeli ve Artemis – Poseidon – Demether kabartması ön plana çıkmaktadır.

4-Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı

Osmanlı döneminden itibaren tüccarların kullandığı İzmir’in en büyük hanlarından biridir. Ticaret hacmini geliştiren bir yapıdır. Bu yapı, tüccarların ve hizmetçilerin eşyalarının depolandığı yer olarak kullanılmaktaydı. Kültürel bir işlevi olan Kızlarağası Hanı, Kızlarağası Hacı Beşir Ağa’ nın emriyle yaptırılmıştır.  Tarihi bir anıt özelliği taşıyan han, Kemeraltı Çarşısı’nın üst katında bulunmaktadır.

Diğer han mimarilerinden ayrılan bir yapıya sahiptir. Kızlarağası Hanı’nın orta kısmında bir çay bahçesi bulunmaktadır. Eskiden bir şadırvan bulunduran tarihi doku, zamanın yıpratıcı etkisine dayanamamıştır.

5-İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, 18 dönümlük bir alana kurulmuştur. İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin imkanlarıyla kurulan doğal yaşam alanı projesi, 2016 yılında başlamıştır. 425 dönümlük bir alanı kapsayan proje 2 yıllık bir emeğin ürünüdür. Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesi olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, Avrupa Hayvanat Bahçeleri  ve Akvaryumlar Birliğine  (EAZA) üye bir kuruluştur.

Bir canlı çeşitliliğine sahip olan doğal yaşam alanı 125’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır, yaklaşık 1500 hayvan bulunmaktadır. Doğal bir bitki örtüsüne sahiptir.  Nesli tükenmekte olan Asya Filleri için doğal bir yaşam alanıdır. Kedigiller ailesinden ise puma, kaplan ve aslan türleri yer almaktadır. Parkın özel bir bölümü olan Maymun Adası, maymunlar için oluşturulmuştur.

Parkın açılış ve kapanış saatleri gün ışığının geliş açısına göre şekillenmektedir. Haftanın her günü açık olan İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın giriş biletleri ise oldukça uygundur. Yetişkin girişi 5 TL, öğrenci girişi ise  2 TL’dir. 0 – 6 yaş grubu çocuklar için giriş ücretsizdir.

6-Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

İzmir için önemli bir turistik yapı olan Tarihi Asansör 1907 yılında inşası tamamlanmıştır. Halka kolaylık sağlamak amacıyla yapılan tarihi yapı, iki cadde arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. İki cadde arasında Karataş Merdivenleri olarak adlandırılan 155 basamaklı bir yapı bulunmaktadır. Karataş ismi, merdivenin başında oturan ailenin adıdır. İzmir Tarihi Asansör, Mithat Paşa Caddesi ve  Şehit Nithatbey Caddesi arasında 58 metrelik yükseklik açığını kapatmıştır. Yaşlı insanlar ve nefes darlığı sorunu olan insanlar için ulaşımı kolaylaştırmıştır.

7-Agora Ören Yeri (Smyrna Agora Antik Kenti)

Agora Ören Yeri (Smyrna Agora Antik Kenti)

Agora kelimesinin anlamı çarşıdır. Antik bir dokuya sahip olan İzmir’in sınırları içerisinden birçok agora bulunmaktadır. Bu doku, sosyal, kültürel, siyasi ve düşünsel anlamda şehri öne çıkaran bir detaydır. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın yakınlarında bulunan Agora Ören Yeri, İyon kültürel ve düşünsel tartışmalarının  gerçekleştiği bir yerdir.  Tarihi dokusunu kaybetmeyen yapı İzmir’de bulunan en büyük agora alanıdır.

Bir açık hava müzesi olan Agora Ören Yeri, felsefi tartışmaların doğduğu yerdir. Roma dönemine kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahiptir.

8-Konak Pier

Konak Pier

Konak Meydanı’nın manzarasına karşı 1890 yılında inşa edilmiştir. Ünlü Fransız mimar,  Gustave Eiffel tarafından bir gümrük binası olarak tasarlanmıştır. Taş dokusunun hakim olduğu yapı, ihraç işlerinin ana çıkış noktasıydı. Restorasyon çalışmalarıyla modern bir mimariye sahip olan yapı 1960’lı yılların sonuna doğru Balık restoranı haline gelmiştir.  Konak meydanına doğal bir değer katan tarihi Konak Pier, 2003 ve 2004 yılları arasında son görünümünü kazanmıştır.

9-İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi

3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan İzmir Arkeoloji Müzesi, 1927 yılında açılmıştır. Ayavukla Kilisesi’nin içerisinde yer alan müze ; Smyrna, Bergama, Efes, Milet, Teos, Klazomenai ve İasos antik kentlerinde bulunan eserleri içerisinde barındırır. Çevresindeki arkeolojik çalışmalarla müzenin içeriği genişlemiştir. Zenginliğin bir sonucu olarak müze içerisinde keşfedilen alanlar müze haline getirilmiştir. Son olarak 1984 yılında Bahribaba Parkı da müze alanı haline getirilmiştir.

Müze katlı bir yapıya sahiptir. Arkeolojik eserler kronolojik bir sıraya göre sergilenmektedir.  Müzenin en değerli parçaları arasında ; Roma ve Bizans dönemine ait altın sikkeler yer almaktadır. En çarpıcı eser ise ; Halikarnas yöresine ait Demether Heykeli’dir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.