İtalya’nın Gezi Kültürü ve Hazinesi

1
1180
Hierapolis

İtalya, doğal tarihi güzellikleriyle ve yemek kültürüyle ön plana çıkmaktadır. Akdeniz iklim türü hakimdir. Yemek kültürü ve toplumsal yaşam kültürü, Türk kültürüne benzemektedir. Mimarisi geçmiş zamanın izlerini taşımaktadır. Kendine has kültürü insanlarının tavrını şekillendirmektedir. Yemek kültüründe genellikle hamur işi ürünler hakimdir. Lezzetli şarapları ve üzümleri misafirlerinin damak tadını büyülemektedir.

Büyülü İtalyan ruhunun gezilecek yerlerini sizler için derledik;

1-Napoli

Napoli

İtalya’nın ruhunu ve tarihi atmosferini yansıtan bir alandır. İtalya’nın temelini oluşturan bu şehir, tarihi, kültürü ve geleneksel alışkanlıklarıyla ön plana çıkmaktadır. İtalya’nın güneyinde yer alan Napoli, Unesco Dünya Mirası kapsamındadır. İtalya’nın kültür ögelerini birleştiren gezi alanları mevcuttur. Gezilecek alanları ise şu şekilde sıralayabiliriz; Vezüv Yanardağı, Pompei Antik Kenti ve Capri Adası.

Napoli deyince akla gelecek lezzet hiç kuşkusuz özel soslu pizzadır.

2-Torino

Torino

Alp Dağları’nın görkemiyle oluşmuş bir şehirdir. Kuzey İtalya’da yer almaktadır. Yakınlarında ise Po nehri bulunduran bir doğal harikadır.

Şehir mimarisi ön plana çıkan detaylardan bazılarıdır. Tam bir sanat şehridir. Şarkıların ilham kaynağı olan Arnavut kaldırımları şehrin dokusunu oluşturmaktadır. Sanatseverler için ayrı bir öneme sahip olan Torino’da çeşitli sanat galerileri mevcuttur.

Torino deyince akla gelecek lezzetler arasında şarap yer almaktadır.

3-Cenova

Cenova

Ticari faaliyetleri öne çıkan bir liman bölgesidir. Şehrin ticari dengesini sağlayan liman İtalya’nın zenginleşmesini sağlamıştır. Denizin sonsuzluğu insana dingin bir huzur vermektedir. Modern ve tarihi mimari yapı bölgeyi ön plana çıkan detaylar arasındadır.

4-Verona

Verona

Roma İmparatorluğu’nun ihtişamı şehre hâkim olan bir özelliktir. Şehirde hâkim olan tarihsel anlayışlar arasında Orta Çağ ve Rönesans dönemi yer almaktadır. Sanatın mimariyle buluştuğu bir şehirdir.

5-Luca

Luca

Kiliselerin hâkim olduğu bir alandır. Huzurun kültürle harmanlandığı bir yapıya sahiptir. Roma ve Orta çağ eserleri varlığını hala sürdürmektedir. Bir meydandan meydana gelen küçük şirin bir bölgedir. Sanat sokaktadır.

6-Palermo

Palermo

Sicilya bölgesinde yer alan Palermo kabalık bir şehirdir. Şehirde hâkim olan mimari anlayış ise; Barok mimarisidir. Mimarinin görkemli yapısı İtalya’nın eski hükümdarlarından kalan bir mirastır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
2

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.