İstanbul’da Yeni Trend: Karaköy

0
889

metro

“İstanbul” dendiğinde akla gelen ilk yerler tarihi mirası ile bilinen ve turizm dünyasının da gözdesi olan Eminönü ile Taksim arasında kalan yerleridir.

Ancak burada bir yer var ki son zamanlarda turizmin en gözde yerlerinden biri haline gelmiş. Bahsettiğimiz yer Karaköy. Namı diğer “İstanbul beyefendisi…” Tarihin uzun dönemlerine meydan okuyan yönleri, eskimeyen taşıma aracı tramvay ve Galata Köprüsü… Her birinin kendine göre bir mazisi ve İstanbul’a kattığı önemli yönleri vardır.

karaköy manzara

Tarihi mizacı ile İstanbul kültürünü en iyi şekilde yansıtmaya devam eden Karaköy, Osmanlı dönemlerini hatırlatan ve ilgi çeken yönleriyle kendinden fazlasıyla söz ettiriyor. Karaköy’ün tarihi ise Bizans dönemlerine kadar uzayıp gidiyor. Daha o zamanlarda ticaretin merkezi olarak kabul edilen Karaköy, zamanla liman kenti haline geldi. Albenisi her geçen gün arttıkça, farklı milletlerden göçler almaya başladı ve sonunda finans merkezi olarak kendinden söz ettirmeye başladı.

Daha sonraları Osmanlı döneminde de bu vakar özelliklerini korumaya devam eden Karaköy, günümüze gelinceye kadar, yılların yorgunluğu, değişen insanların yüzleri, ilgi çeken köprüsü, tarihi kilise ve merdivenleri ve hemen yanı başında yer alan denizi ile turizmin İstanbul’daki gözdesi oldu. Öyle ki yurtiçi ya da yurtdışından gelen her turist buraya uğramadan İstanbul’a geldiğini kabul edemez oldu.

karakoy kopru

Aslında Karaköy’ü Karaköy yapan bir diğer özelliği de bulunduğu konumdur. Eskiden beri merkez nokta halinde olan bu şirin yer, taşımada sağlanan ayrıcalıklarıyla da kendinden söz ettirmiştir. Dünyanın ikinci yeraltı toplu taşıma aracı da burada yer alır. BeyoğluKaraköy arasında sefer yapan tramvay, bugüne kadar milyonlarca ünlü-ünsüz insana yolculuk keyfini yaşatmıştır. 1874 yılında yapılan tünel, nostaljik yüzü ve modern yapılanması ile hâlâ dikkatleri üzerine çekmekten kendini alamıyor.

Karaköy, tarihten bu yana bir de “Altın boynuz” diye tabir edilir. Buranın özelliklerini saymakla bitirmek neredeyse imkânsızdır. Özellikle de tarihi yönleri oldukça fazla. Tam olarak hangi tarihlerde başladığı bilinmez ama Haliç Köprüsü’nün yanında boy gösteren Karaköy’den kalkan vapurlar, Anadolu yakasına geçmek isteyenler için de bir güzergâhtır. Kimi keyfi, kimi de işi için burayı kullanır. Ancak turizm amacı ile İstanbul’a gelenler, nostaljik ve bir o kadar da modernleşen vapurlarla Anadolu yakasına geçiş yapmak için iskeleyi kullanırlar.

karakoy mekan

Tabi ki Karaköy’den ve vapurlardan söz ederken sadece KaraköyKadıköy vapurlarından söz etmek yanlış olur. Burada bir de uluslararası bir liman vardır. Akdeniz ve Karadeniz sularından ilerleyen gemiler de buranın sakinleridirler. Nostaljik bir hava, sıcak bir çay ve mis kokan Karaköy’ü dinlemek, hiçbir keyfe değişilmez… Bir de buranın müdavimleri, Galata Köprüsü sakinleri haline gelen balıkçılar da Karaköy’e farklı bir renk katar ki bunları izlemeden Karaköy’ü terk etmeyin.

Aslında amacımız, Karaköy tarihini anlatmak değildi. Fakat Karaköy denince nostaljiye bağlamamak da mümkün değil. Karaköy, geçmişten günümüze gelinceye kadar yüz değiştirme noktasında en çok değişikliğe uğrayan bunun yanında da tarihi asaletinden bir şey kaybetmeyen bir yerdir. Her geçen gün ticari ve turistik alanda daha fazla gelişen bu yerde lüks restoranlar, kafeteryalar, sanat galerileri, barlar ve daha aklınıza gelebilecek birçok alanda aktif işletmeler vardır. Her birini sayıp anlatmak oldukça zaman alır.

İstanbul Çay evi Keyfi

Ancak “Karaköy’ün en popüler yerleri nerelerdir?” diye soracak olursanız; “İstanbul’un çay evi” diye nitelendirilen “Dem”, kahvaltı yapabileceğiniz ya da bir çay içebileceğiniz, işletmeciliğini Lal Dedeoğlu’nun yaptığı “Bej”, Retro tarzıyla tarihi Karaköy’e en çok uyum sağlayan, yemekleri ve içkileriyle dikkat çeken

“Karabatak”, İstanbul’un modern masallarını anlatırcasına iç ve dış tasarımlarıyla dikkat çeken “Unter” ve tarihi yarımada manzarasına karşı yemek yiyebileceğiniz, Karaköy’ün en trend yeri “Ferehfeza.”

karabatak

Saydıklarımız; sadece Karaköy’ün bilinen yerleriydi. Bunlar dışında daha tarihin kalbinde yer alan ve modern yüzüyle dikkat çeken yüzlerce işletme, restoran, kafeterya ve bar Karaköy’de misafirlerini karşılamayı bekliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim