Lavanta Kokulu Şehir: Isparta

0
1692

Akdeniz Bölgesi’nin kuzeybatı tarafından bulunan Isparta, ülkemizin gül cenneti olarak bilinmektedir. Birçok gül bahçesine sahip olan şehir, bunun dışında birçok güzelliği de bünyesinde barındırmaktadır. 

Göller Yöresi’nde bulunması nedeniyle oldukça bereketli topraklara sahip olan Isparta, asırlar boyunca medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bunun neticesinde antik kentler bakımından da oldukça zengin bir bölge haline gelen Isparta, ülkemizin görülmesi gereken şehirlerinin başında geliyor.

Isparta Gezilecek Yerler

1. Kızıldağ Milli Parkı

Kızıldağ Milli Parkı

Yaban hayvanlarını ve doğal bitki örtüsünü inceleyebileceğiniz milli parkta keyifli bir doğa yürüyüşü yaparak doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise Isparta’ya geldiğinizde Kızıldağ Milli Parkı‘nı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

2. Yazılı Kanyon

Yazılı Kanyon

Sütçüler ilçesi sınırları içinde bulunan Yazılı Kanyon, ülkemizin gizli kalmış cennetlerinden biri. Muhteşem yürüyüş yolları, tertemiz havası ile ülkemizin doğal zenginliklerinden biri olan Yazılı Kanyon ziyaretçilerine unutamayacakları güzellikte bir gezi imkanı sunuyor; ancak doğaya saygı konusunda insanlar yeterli hassasiyeti göstermezse bu harika güzelliğin zamanla yok olacağınız belirtmemiz gerek.

3. Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü

Yedi renkli göl” olarak bilinen Eğirdir Gölü, muhteşem plajları ve etkileyici doğası ile ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor Göl etrafında bulunan konaklama ve yeme-içme seçenekleri ile ihtiyaçlarınızı zorlanmadan gidermeniz mümkün. Can Ada, Kovada Gölü Milli Parkı, Yeşil Ada, Aya Stefanos Kilisesi ve Altınkum Plajı ile Eğirdir Gölü’nün tadını sonuna kadar çıkarma şansına sahip olabilirsiniz.

4. Antiocheia Antik Kenti

Antiocheia Antik Kenti

M.Ö 281-261 tarihleri arasında yapıldığı tahmin edilen Antiocheia Antik Kenti, Yalvaç ilçesine 1 km. mesafede bulunuyor. Oldukça etkileyici bir yer olan bu antik kenti özellikle serin zamanlarda yanınızda su bulundurarak gezmeniz sağlık açısından faydalı olacaktır. Şehirde bulunan Pisidia ve Adada Antik Kentleri de mutlaka görülmesi gereken tarihi noktalar arasında bulunuyor.

5. Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi

2635 metre yüksekliğe sahip olan Davraz Kayak Merkezi karı ve kış sporlarını sevenler için ülkemizdeki önemli tesislerin başında geliyor. Eğer Isparta’ya kış mevsiminde geldiyseniz şehir merkezine 25 km. mesafede bulunan bu kayak merkezini görmenizi öneriyoruz.

6. Gölcük Krater Gölü Milli Parkı

Gölcük Krater Gölü Milli Parkı

Volkanik olaylar neticesinde meydana gelen Gölcük Krater Gölü, Isparta’ya 12 km. mesafede bulunuyor. Etrafında doğa yürüyüşleri yapılabilen milli park içerisinde yaba hayatını gözlemlemek de mümkün olabilmektedir.

7. Kubadabad Sarayı

Kubadabad Sarayı

Günümüze ulaşmayı başarabilmiş tek Selçuklu Sarayı olan Kubadabad Sarayı, Gölyaka Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Kısmen ayakta kalmayı başaran saray Anadolu Selçuklu sultanlarından olan I. Alaeddin Keykubat tarafından yazlık saray olarak kullanılmaktaydı.

8. Zindan Mağarası

Zindan Mağarası

Sarkıtlarla ve dikitlerle muhteşem bir doğa harikası olan Zindan Mağarası, Aksıu ilçe sınırlarında bulunuyor. 700 metreden daha uzun olan mağaranın 300 metresi gezilebiliyor.

9. Aya Payana Kilisesi

Aya Payana Kilisesi

Aya Baniya Kilisesi” olarak da bilinen kilisenin 1750 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kilise Isparta’nın en eski bölgelerinden biri olan Turan Mahallesi’nde bulunmaktadır.

10. Lavanta Vadisi

Ülkemizin en önemli gül üretim yerlerinden biri olan Isparta son dönemlerde adını lavanta üretimiyle de duyurmaya başladı. Özellikle Keçirborlu’da bulunan Lavanta Vadisi her yıl temmuz ağustos aylarında muhteşem manzarası ve kokusuyla ziyaretçilerini kendisine çekiyor.

Siz de Isparta için bir gezi planlıyorsanız paylaşmış olduğumuz listemizden faydalanabilirsiniz. Eğer daha önce Isparta’ya yolunuz düştüyse listemizde eksik olan ve görülmesini gerektiğini düşündüğünüz yerleri yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Isparta’da görülmesi gereken diğer yerler için=>Isparta gezilecek yerler yazımız ilginizi çekebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.