İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

0
1006
İşeyen Çocuk Heykeli

Şehirler kendilerin daha iyi yansıtabilmek ve tanıtabilmek adına bazı semboller üretir. Bu semboller o şehirle özdeşleşmeye başlar. 

İşeyen Çocuk Heykeli de Brüksel’in en önemli sembolleri arasında bulunuyor ve bu şehri ziyaret edenler Brüksel gezilecek yerler listesine mutlaka bu heykel(cik)i dahil etmektedir.

İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Grand Place civarında bir köşede bulunan bu heykel şehrin en önemli ziyaret noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Heykele dair birçok farklı rivayet bulunuyor. Kimi rivayetlerde bu heykeldeki çocuğun şehirde çıkan büyük bir yangını işeyerek söndürdüğü ve bu nedenle aziz olarak kabul edildiği yönünde. Bazı rivayetlerde ise bir savaş sırasında patlamak üzere olan bir bombanın fitilini işeyerek söndürdüğü ifade ediliyor. Heykelciğin önünde yazan hikayeye göre ise bir çocuğun 1619 yılında 5 yaşındayken iki gün boyunca şehirde kaybolduğu ve babasının onu işerken bulduğu, ardından da babasının çocuğun işerken tasvir edildiği bir heykelinin bulunduğu noktaya yaptırdığı şeklinde bir rivayet bulunuyor.

Heykel şehrin simgelerinden biri olarak kabul ediliyor

Bu minik heykelciğe ait 800 civarında kıyafetten oluşan bir de dolabı bulunmaktadır. Bu dolaptaki kıyafetler özel günlerde heykelciğe giydirilmektedir ve yılın bazı günlerinde heykelcik bira ve şarap işemektedir. İnsanlar da ellerindeki bardaklara bira ve şarap doldurarak içmektedir.

Heykele zaman zaman çeşitli kostümler giydiriliyor

İtiraf etmek gerekirse bu heykelciği gördüğünüzde bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Zira daha önce 6 kez çalındığı ifade edilen heykelin günümüzdeki hali oldukça küçük bir heykel ve heykelin de sevimli olmasının dışında çok fazla bir albenisi bulunmuyor ama gene de Brüksel’e gelmişken bu heykelciği görmeden dönmek olmaz.

Nasıl Gidilir

İşeyen Çocuk Heykeli, şehrin oldukça merkezi yerlerinden biri olan Grand Place civarında bulunduğu için heykeli bulmak da hayli kolay. Heykele ulaşmak için metroya binerek Anneessens, Central veya Bourse duraklarından birinde inerek ulaşmanız mümkün.

Brüksel’e ülkemizden Türk Hava Yolları‘nın düzenli olarak seferleri bulunuyor. Sitemizden bu seferler için ucuz uçak bileti seçeneklerini değerlendirerek biletinizi alabilir ve Brüksel’i keşfe çıkabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here