Heybeliada Turunda Görülmesi Gereken 6 Yer

0
1340

İstanbul’un kalabalık trafiğinden bunalanlar, özellikle de yaz aylarını fırsat bilerek “Prens Adaları” olarak da bilinen adalar topluluğuna doğru bir yolculuk yaparlar. Sükuneti, denizinin keyif veren yönü ve antik değerleri ön plana çıkan Heybeli Ada ise, adalar topluluğu arasında en çok tercih edilen kaçamak yeridir.

Heybeli Ada, tarih kokan sokakları, ibadethaneleri ve kendine özgü sokaklarıyla ön plana çıkıyor. Doğasının müthiş güzelliği ise baş döndürmeye yetiyor demek yerindedir. Burada keyifli bir kahve molası verebilir, faytonla adayı gezebilir, plajında harika vakit geçirebilir veya doğa ile baş başa kalabilecek bir noktada duraklayabilirsiniz. İşte Heybeliada turunda görülmesi gereken 6 yer de ada gezisini daha anlamlı kılmaya yeten yönüdür.

Heybeliada’da Görmeniz Gereken 6 Yer

  1. Heybeliada Senatoryumu

Heybeliada’nın en dikkat çeken noktalarından biri “Heybeliada Senatoryumu”dur. Burası, bir zamanla verem hastalarının şifa bulmak için geldikleri yerdir. Film ve dizilere de renk katan yönüyle ön plana çıkan senatoryuma girişler, Sağlık Müdürlüğü’nden alınan özel izinle mümkün hale geliyor. Adanın ayaklar altında olduğu bir noktada yer alması, manzara tutkunları için ideal bir nokta olmasını sağlıyor.

Heybeliada Senatoryumu

  1. Terk-i Dünya Manastırı

Terk-i Dünya Manastırı, Heybeliada’nın en çok ziyaretçi çeken noktalarından biridir. İbadet için hâlâ faal durumda olan manastır, 1868’de, Aziz Spyridon’a adanmış bir keşişhane (skete) olarak Arsenios adıyla bilinen Trakyalı, genç bir keşiş tarafından açılmıştır. Heybeliada Senatoryumu ile Çam Limanı arasında yer alan manastır binası, biraz bakımsız kalsa da bahçe ve manastırın iç temizliğini binada yaşayan bir aile üstlenmiş.

Terk-i Dünya Manastırı

  1. Aya Triada Manastırı

Bir dönemler “Ruhban Okulu” olarak da kullanılan Aya Triada Manastırı, 9. Yüzyılda inşa edilmiş ve Hristiyanlığın kutsal üçlüsüne ithaf edilmiştir. Bugün ziyaretçilere açık olan manastır. Farklı dönemlerde farklı amaçlarla da kullanılmıştır. Bizans döneminde manastır ve ibadethane olarak kullanılan Aya Triada Manastırı, aynı dönemlerde saray eşrafının sürgüne gönderildiği bir yer olarak da kullanılmıştır.

Aya Triada Manastırı

  1. Müze Evler

Büyüleyici güzelliği ve doğanın renkleri ile misafirlerini karşılayan Heybeliada’da uğranılması gereken en önemli noktalardan biri de Müze Evler. Ünlü birçok ismin yaşadığı adada, Cumhuriyet döneminin en ünlü isimlerinden İsmet İnönü ve edebiyat dünyasının ünlü ismi Hüseyin Rahmi Gürpınar da burada ikamet etmişlerdir. Bu iki ünlünün yaşadıkları ev, şimdilerde müze olarak ziyaretçilerine açık haldedir.

Müze Evler

  1. Deniz Lisesi

Türkiye’nin en büyük deniz lisesi, Heybeliada’da yer alıyor. Feribottan iner inmez heybeti ile karşılayan bina 1773 yılında yapılmış ve o dönemlerde adı “Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun” olarak anılmıştır. Köklü tarihi ile ön plana çıkan Deniz Lisesi, adanın en görülmeye değer noktalarından biridir. Heybeliada gezinizde kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

Deniz Lisesi

  1. Ada Sokakları

Heybeliada’nın sokakları, kendine özgü yapısı ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çeker. Çiçeklerle süslü evleri, kilit taşlı sokakları, bisiklet ve faytonların renk kattığı ortamı ile huzur dolu vakit geçirmek isteyenlere kesinlikle ada sokaklarını yürüyerek gezmelerini öneriyoruz. Biraz rampalı yollar olsa da kesinlikle bu deneyimi denemeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

Heybeliada Sokakları

Heybeliada’ya nasıl gidilir?

İstanbul’da oturanlar, Kabataş İskelesi, Kartal ve Bostancı İskelesi’nden adaya ulaşım sağlayabilirler. Uzaktan gelen yolcular, İstanbul uçak bileti avantajlarını en iyi şekilde müşterilerine sunan biletbayi.com web adresini ziyaret ederek Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Avrupa yakasında ise Atatürk Havalimanı’ndan biletlerini ayırtabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.