Hakkari’de Gezilecek Yerler Listesi | Detaylı Anatım

0
2018
berçelan yaylası

Türkiye’nin güneydoğusunda, gökyüzüne yakın bir yer.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneyindeki Hakkari, karlı dağların arasına kurulmuş bir şehir. Kalabalık bir nüfusa sahip olmayan şehir, son yıllarda özellikle kış ve doğa turizmi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı.

Seyithan Gölü

Seyithan Gölü

Yazılı Köyü’ndeki Berçelan Yaylası’nda bulunan Seyithan Gölü, Hakkari’de en dikkat çeken doğal güzelliklerden biri. Cilo Dağı’ndaki kar ve buzların erimesiyle büyüleyici bir görünüme kavuşan göl, Berçelan Yaylası’na yapılan gezilerin olmazsa olmazı.

Meydan Medresesi

Meydan Medresesi

1700 yılında inşa edilen Meydan Medresesi, 1984 yılındaki onarım çalışmasının ardından son halini almıştır. İki katlı mimarisi ve avlusuyla, Hakkari’deki görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Cennet Cehennem Vadisi

Cennet Cehennem Vadisi

Her ne kadar adında “cehennem” geçse de burası tam anlamıyla cennetten bir köşe. Birbirinden renkli çiçeklerin ve Avsapı Deresi’nin bulunduğu kısım “cennet”; Cilo Dağı’nın buzullarının olduğu kısım ise “cehennem” olarak anılıyor. Özellikle kampçıların tercih ettiği vadide kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşleri de düzenleniyor.

Hakkari Kayak Merkezi

Hakkari Kayak Merkezi

Hakkari’nin karlı dağlarından ve buradaki doğal güzelliklerden bahsettik. Deniz seviyesinden 2700 metre yükseklikte yer alan Merga Bütan Yaylası’nın karla kaplı doğal güzelliği, Hakkari’de kış turizminin merkezi olmuş durumda. İl Özel İdaresi ve DAKA tarafından yaptırılan kayak merkezi, özellikle kış aylarında kayak tutkunlarının akınına uğruyor.

Şemdinli Taş Köprü

Şemdinli Taş Köprü

Şemdinli Taş Köprü, 1898 yılında şehrin önemli mimari yapılarına imza atmış Şeyh Muhammed Sıddık tarafından yaptırılmıştır. Irak yolu üzerinde köprü 11 metre uzunluğunda ve günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Hakkari Peri Bacaları

Hakkari Peri Bacaları

İl merkezine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları, Nevşehir Kapadokya’yı andıran bir görünüme sahip. Doğal oluşumlu bu görkemli yapılar, Hakkari’deki son antik buluntular olarak biliniyor.

Cilo Buzulları

Cilo Bozları

4135 metre yüksekliği ile Türkiye‘nin en yüksek ikinci dağı olan Cilo Dağı, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunuyor. 3 bin 500 metreye kadar daimi kar sınırı bulunan dağın zirvesindeki buzullar 3500 yıldır varlığını sürdürüyor. Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle dağın eteklerine doğru uzanan buzullar maalesef erimeye başladı. Yine de Cilo Dağı ve her mevsim üzerinde bulunan kar ve buzullar görülmeye değer.

Berçelan Yaylası

Berçelan Yaylası

Cilo Dağı ve Seyithan Gölü’nün bulunduğu Berçelan Yaylası, Hakkari’nin birçok doğal güzelliğinin bir arada bulunduğu bir yer. Diğer şehirlerde olduğu gibi Hakkari’de de yerel halk yaz aylarını geçirmek için yaylaları tercih ediyor. Ayrıca yayla; dağcılık, kayakçılık, doğa yürüyüşüne de elverişli.

Hakkari, keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi ve doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. Listemizde bulunan yerleri ve daha fazlasını görmek için en ucuz Hakkari otobüs biletini sitemizde bulabilirsiniz.

Daha Yakından Tanımak İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.