Gurmelere Özel 5 Sokak Lezzeti

0
749
Dünyanın her yerinden çok lezzetli, çok ucuz sokak yemekleri

Tatil deyince aklınıza sadece müzeler, parklar, binalar geliyorsa; o zaman bir şeyi gözden kaçırıyorsunuz demektir:

Yemeği! Eğer yolunuz aşağıdaki ülkelerden birine düşerse, mutlaka bu enfes lezzetlerden tadın deriz. “Can boğazdan gelir”, “Aç ayı oynamaz” gibi birçok önemli deyişi hatırlatmak isteriz. Kim aç aç keşfe çıkmak ister ki?

1.ARANCINI: İtalyan mutfağından leziz bir esinti.

Mozarella veya ragu ile doldurulmuş ve kızartılmış pirinç köftesi olarak özetleyebileceğimiz bu enfes lezzeti, tabii ki İtalyan sokaklarında bulabilirsiniz. Eğer aranız peynirle iyiyse, şimdiden listenize yazın. Sonuçta tarih ve sanat dolu bu ülkeyi gezerken, biraz da enerjiye ihtiyaç duyacaksınız. Haksız mıyız?

kızartılmış pirinç köftesi
kızartılmış pirinç köftesi

2.TAKOYAKI: Japon ahtapotları, bildiğiniz ahtapotlara benzemez!

Sanmayın ki Japonya’da çiğ balıktan, pirinçten, yosundan başka bir yemek yok. Eğer kalamar ve ahtapotla aranız iyiyse, takoyakiyi de ekleyin listeye. Döküm kalıplarda hazırlanan bu yemek, taze soğan, zencefil ve hamurdan yapılıyor. Tabii ki başrollerde ahtapot var. Dünyanın en teknoloji dehası insanlarının çıktığı bu ülkenin, neden bu kadar yaratıcı olduğunu anlamak zor değil! Sokak lezzetlerinde bile deniz ürünleri mevcut.

Karides ve kaju fıstığı ezmesi ile doldurulmuş, kızarmış börülce
Karides ve kaju fıstığı ezmesi ile doldurulmuş, kızarmış börülce

3. GAUFRES DE LIEGES: Belçika waffle’ını kaçırmak diye bir şey söz konusu olamaz.

Tatlısız olmaz. Hele Belçika’ya gidip waffle yememek, hiç olmaz! Eğer Belçika uçak biletinizi almışsanız, planlarınızı yapmışsanız; listeye bir de Belçika waffle’ını ekleyin. İster çilekli ister böğürtlenli ister kremalı… Çeşit çeşit wafle’lar, onları keşfetmenizi bekliyor. Bu tatilden sonra alacağınız kiloları da dert etmeyin! Buna değer.

Brüksel usulü waffle
Brüksel usulü waffle

4.BUREK: Balkanlar’dan etli börek!

İster etli, ister kıymalı… Bosna, Boşnak Böreği ile Balkanlar’dan bu sefer sıcak hava estiriyor gönüllere. Hırvatistan ve diğer Balkan ülkelerinde de oldukça popüler olan bu böreği yemeden, “Balkanlar’a gittim demeyin”!

Boşnak Böreği
Boşnak Böreği

5. QUICHE: Fransa’nın etli, peynirli gururu.

Et, peynir ve yumurtayla yapılan unlu bir yemek olan quiche’i, Türkiye’de de birçok yerde yiyebilirsiniz. Ama ne kadar orijinaline yakın olur, bilemeyiz! Eğer tatil planlarınız arasında Fransa varsa, bu leziz Fransız yemeğine de midenizde mutlaka yer açın.

şeker kaplı meyve şekerleri
şeker kaplı meyve şekerleri

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim