Gezmeyi Sevenlere Karavanla Seyahatin Püf Noktaları

0
1222

Tatil dendiğinde aklınıza yeni yerler keşfetmek, farklı yerlere seyahat etmek, gönlünüzce dolaşmak geliyorsa bu yazımıza göz atmalısınız. Hiçbir yere bağlı kalmadan, özgürce her gününüzü farklı yerlerde geçirebilmenize olanak sağlayan karavanlar, özgür ruhlu gezginlerin bir numaralı tercihi. Karavanla seyahate çıkmadan önce bilmeniz gerekenleri yazımızda sizler için derledik. Dilerseniz vakit kaybetmeden önemli noktalar nelermiş birlikte göz atalım.

1.Karavanın Büyüklüğüne Göre Kişi Sayısı Belirleyin

Kiraladığınız ya da sahip olduğunuz karavanın kaç kişiyi alabileceği konusunda önceden bir fiir sahibi olmalısınız. Fazla sayıda kişinin aynı karavanla seyahat etmesi hem yolculuk esnasında bunalmanıza hem de güvenlik açısından tehlikeli bir duruma yol açabilir.

2.Kiralama İşlemlerini Son Güne Bırakmayın

Karavanınızı seyahatinizden en az iki gün önce kiralamanız eksikliklerin giderilmesi için idealdir.Bu sürede karavanda eksik olan malzemeleri belirleyebilir ve yola çıkmadan önce aracın teknik özelliklerini kontrol edebilirsiniz.

3.Karavan Parklarının Yerini Öğrenin

Yol boyunca karavandaki su ve elektriği kullanmaya devam etmek için karavan parklarında mola vermeniz gerekmektedir. Araç içerisindeki suyun kısıtlı olması sebebiyle dikkatli kullanmaya özen göstermeniz daha az mola vererek seyahat etmenize imkân sağlamaktadır.

4.Karavanı Park Etiğiniz Yere Dikkat Edin

Yolculuğunuz gece gündüz devam edeceği için konakladığınız yerlerdeki hava durumlarını kestiremeyebilirsiniz. Gittiğiniz yerlerde gece fazla üşümemek ve gündüz sıcaktan yanmamak için genellikle ağaçların altında, gölgelik yerler seçmeye dikkat etmelisiniz.

5.Zaman Geçirecek Eşyalar Almayı Unutmayın

Yolu izlemekten sıkıldığınız anda araç içerisinde yapabileceğiniz çokta bir şey kalmıyor. Bunu düşünerek yanınızda kitap, tablet veya masa oyunları getirerek vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

6.Eksikleri Tamamlayın

Seyahat esnasında yanınızda olmazsa olmaz ürünleri almayı unutmamalısınız. Kullandığınız eşyalar, bardaklar, peçeteler veya battaniye gibi yolculuğunuzda ihtiyacınız olacak ürünlerin listesini yapıp hepsini tamamlamadan yola çıkmamanızı öneririz.

7. Yurtdışına Çıkmak İsteyenler Varsa

Karavanla başka bir ülkeye geçmek istiyorsanız sadece sizin vizeniz olması yetmiyor. Karavanla çıkabilmek için yanınızda ‘’yeşil kart sigortası ‘’ olması gerektiğini unutmayınız.

8.Klimaları Kontrol Edin

Araç içerisindeki hava değişikliği için özellikle klimaların çalışıyor durumda olduğundan emin olun. Klimalarda bir arıza durumu arsa yanınıza serinletecek vantilatör veya ısıtacak fazladan ürünler almalısınız.

9.Yanınızda Sandalye Bulundurun

Yol sırasında bulduğunuz güzel manzaralara karşı oturmak, açık havada yemek yemek ve dahası için yanınızda sandalye bulundurmanız oldukça önemli. Sallanan araba içerisinde biraz olsun durmak isterseniz küçük bir mola verip, sandalyede dinlenebilirsiniz.

10.Manzaraları Fotoğraflamayı Unutmayın

Seyahatiniz sırasında, güneşin batışından tutun doğuşuna kadar günün tüm dakikalarına şahit olacaksınız. Bu anları ölümsüzleştirmek ve harika manzara fotoğrafları çekebilmek için karavan seyahatinden daha iyisi düşünülemez. Akıllı telefonla veya fotoğraf makineleri ile bu anları yakalamayı unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here