Gaziantep’te Üç Gün

0
162
Zincirli Bedesten

Antep, kurtuluş mücadelesinde gösterdiği şanlı mücadele ile “gazi” ünvanını alarak mükafatlandırılan özel bir şehirdir. Gaziantep halkı, büyük bir direniş örneği göstererek düşmanı şehirden defetmeyi başarmıştır. Bu özelliğiyle Gaziantep, ülkemiz için özel bir yere sahip olan şehirlerdendir.

Güneydoğu Anadolu turlarının vazgeçilmez durağıdır Gaziantep. Ancak bilet bayi farkıyla ucuzlayan uçak biletleri sayesinde sadece Gaziantep gezisi olarak da tek başına gezilebilir. Bu yazımızda şehrin tarihi ve turistik noktalarını sizlerle paylaşacağız. Dünya’daki gastronomi cennetlerinden biri sayılan Gaziantep’in yemeklerini bir başka yazımızla “lezzet rehberi” bölümümüzde sizlerle paylaşacağız.

1.ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

Meşhur “Çingene Kızı Mozaği”nin de sergilendiği müze, Gaziantep’e kazandırılmış müthiş bir değer. İçerisindeki geçmişe tanıklık eden bir çok eseri inceleme fırsatını bulabiliyorsunuz.

2.EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ

Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep’in mutfağına ışık tutan bu müzeyi gezilecekler listenize dahil etmeyi unutmayın.

3.TAHMİS KAHVESİ

Tahmis Kahvesi
Tahmis Kahvesi

Tarihi yaklaşık 500 yıl öncesine dayanan bu tarihi kahvede, yabani fıstık ağacından yapılan muhteşem menengiç kahvesinden içmeden Gaziantep’den gitmemelisiniz. Damağınızda bıraktığı müthiş tat nostaljik ortamın muhteşemliğiyle birleşince unutamayacağınız bir kahve deneyimi kaçınılmaz olacaktır.

4.BAKIRCILAR ÇARŞISI

Bakırcılar Çarşısı
Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in yemeklerinin bu kadar lezzetli olmasında aşçılarının mahareti kadar bakır kapların sıkça kullanmasının etkisi olduğu kesin. Siz de hem kendiniz hem sevdikleriniz için bakırdan üretilmiş her çeşit ürünü bu çarşıdan satın alabilirsiniz.

5.ZİNCİRLİ BEDESTEN

Zincirli Bedesten
Zincirli Bedesten

Gaziantep, Osmanlı döneminde göç yolu üzerinde bulunmasından ötürü bir çok han ve bedestene sahip bir şehirdir. Bunlardan en önemlilerinden biri de kuşkusuz Zincirli Bedesten’dir. Restorasyon çalışmalarıyla ayrı bir güzelliğe kavuşan bedestende bir çok esnaf bulunmaktadır. Çok çeşitli yöresel ürünleri bu bedesten alma şansına sahip olabilirsiniz.

6.GAZİANTEP KALESİ

Gaziantep Kalesi
Gaziantep Kalesi

Kuşatılma riski taşıyan her şehirde şehrin simgesi haline gelen bir şehir kalesi bulmak mümkündür. Gaziantep de yıllar boyu bir cazibe merkezi olmasından dolayı kuşatılma tehlikesi yaşamıştır. Gaziantep Kalesi, görkemli ve güçlü duruşuyla bu kuşatma tehlikelerine karşı yapılmıştır. Merkezi bir konumda olmasıyla şehir ziyaretinize başlamak için ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

7.KURTULUŞ CAMİ

Kurtuluş Cami
Kurtuluş Cami

Bünyesinde 3 farklı amacı barındıran yapı ilk önce kilise olarak ibadet edenlere hizmet etmiş. Ardından bir dönem hapishane olarak kullanılan yer en son cami olarak kullanılmaya başlamasıyla oldukça farkı bir yere sahip. Mimari olarak çok etkileyici bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bölge halkı bu eseri daha çok hapishane olarak bildiği için yer tarifi isterken bunu göz önünde bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

8.YESEMEK AÇIKHAVA MÜZESİ

Yesemek Açık Hava Müzesi
Yesemek Açık Hava Müzesi

Binlerce yıllık Hitit Taşocağı Atölyeleri’nin bulunduğu bu antik bölge kesinlikle ziyaret edilmeyi hak ediyor. Siz de bu önemli bölgeyi ziyaret ederek tarihe tanıklık etme şansı yakalayabilirsiniz.

9.RUMKALE

Rumkale
Rumkale

Olağanüstü bir doğal güzelliğin ortasında şekillendirilmiş bu tarihi kaleyi mutlaka görmelisiniz. Halfeti’den tekne turlarıyla da gidilebilen bu yer şehrin biraz dışında kaldığı için bir gününüzü ayırmanız gerekebiliyor. Bu nedenle gezi planınızda bunu göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Gaziantep, gerçekten görülmeyi hak eden Güneydoğu Anadolu illerimizden biri. Özellikle gastronomi kültürüyle adından son dönemlerde sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Şehrin hem turistik yerlerini ziyaret edip hem de muhteşem lezzetlerinden tatmak için ortalama üç günlük bir ziyaretin yeterli olacağını düşünüyoruz. Tabi daha fazla zaman geçirmek de sizin elinizde. Siz de hemen hafta sonu için Gaziantep uçak biletinizi bilet bayi ile satın alabilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler de Gaziantep otobüs bileti seçeneklerini değerlendirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here