Gaziantep’te Üç Gün

0
1846
Zincirli Bedesten

Antep, kurtuluş mücadelesinde gösterdiği şanlı mücadele ile “gazi” unvanını alarak mükafatlandırılan özel bir şehirdir.

Güneydoğu Anadolu turlarının vazgeçilmez durağıdır Gaziantep. Ancak Bilet Bayi farkıyla ucuzlayan uçak biletleri sayesinde sadece Gaziantep gezisi olarak da tek başına gezilebilir. Bu yazımızda şehrin tarihi ve turistik noktalarını sizlerle paylaşacağız. Dünyadaki gastronomi cennetlerinden biri sayılan Gaziantep’in yemeklerini bir başka yazımızla “lezzet rehberi” bölümümüzde sizlerle paylaşacağız.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

Meşhur “Çingene Kızı Mozaği”nin de sergilendiği müze, Gaziantep’e kazandırılmış müthiş bir değer. İçerisindeki geçmişe tanıklık eden bir çok eseri inceleme fırsatını bulabiliyorsunuz.

Emine Göğüs Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep’in mutfağına ışık tutan bu müzeyi gezilecekler listenize dahil etmeyi unutmayın.

Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi
Tahmis Kahvesi

Tarihi yaklaşık 500 yıl öncesine dayanan bu tarihi kahvede, yabani fıstık ağacından yapılan muhteşem menengiç kahvesinden içmeden Gaziantep’den gitmemelisiniz. Damağınızda bıraktığı müthiş tat nostaljik ortamın muhteşemliğiyle birleşince unutamayacağınız bir kahve deneyimi kaçınılmaz olacaktır.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı
Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in yemeklerinin bu kadar lezzetli olmasında aşçılarının mahareti kadar bakır kapların sıkça kullanmasının etkisi olduğu kesin. Siz de hem kendiniz hem sevdikleriniz için bakırdan üretilmiş her çeşit ürünü bu çarşıdan satın alabilirsiniz.

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten
Zincirli Bedesten

Gaziantep, Osmanlı döneminde göç yolu üzerinde bulunmasından ötürü bir çok han ve bedestene sahip bir şehirdir. Bunlardan en önemlilerinden biri de kuşkusuz Zincirli Bedesten’dir. Restorasyon çalışmalarıyla ayrı bir güzelliğe kavuşan bedestende bir çok esnaf bulunmaktadır. Çok çeşitli yöresel ürünleri bu bedesten alma şansına sahip olabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi
Gaziantep Kalesi

Kuşatılma riski taşıyan her şehirde şehrin simgesi haline gelen bir şehir kalesi bulmak mümkündür. Gaziantep de yıllar boyu bir cazibe merkezi olmasından dolayı kuşatılma tehlikesi yaşamıştır. Gaziantep Kalesi, görkemli ve güçlü duruşuyla bu kuşatma tehlikelerine karşı yapılmıştır. Merkezi bir konumda olmasıyla şehir ziyaretinize başlamak için ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Kurtuluş Camii

Kurtuluş Cami
Kurtuluş Cami

Bünyesinde 3 farklı amacı barındıran yapı ilk önce kilise olarak ibadet edenlere hizmet etmiş. Ardından bir dönem hapishane olarak kullanılan yer en son cami olarak kullanılmaya başlamasıyla oldukça farkı bir yere sahip. Mimari olarak çok etkileyici bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bölge halkı bu eseri daha çok hapishane olarak bildiği için yer tarifi isterken bunu göz önünde bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Yesemek Açıkhava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi
Yesemek Açık Hava Müzesi

Binlerce yıllık Hitit Taşocağı Atölyeleri’nin bulunduğu bu antik bölge kesinlikle ziyaret edilmeyi hak ediyor. Siz de bu önemli bölgeyi ziyaret ederek tarihe tanıklık etme şansı yakalayabilirsiniz.

Rumkale

Rumkale
Rumkale

Olağanüstü bir doğal güzelliğin ortasında şekillendirilmiş bu tarihi kaleyi mutlaka görmelisiniz. Halfeti’den tekne turlarıyla da gidilebilen bu yer şehrin biraz dışında kaldığı için bir gününüzü ayırmanız gerekebiliyor. Bu nedenle gezi planınızda bunu göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Gaziantep, gerçekten görülmeyi hak eden Güneydoğu Anadolu illerimizden biri. Özellikle gastronomi kültürüyle adından son dönemlerde sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Şehrin hem turistik yerlerini ziyaret edip hem de muhteşem lezzetlerinden tatmak için ortalama üç günlük bir ziyaretin yeterli olacağını düşünüyoruz. Tabi daha fazla zaman geçirmek de sizin elinizde. Hemen hafta sonu için Gaziantep uçak biletinizi Bilet Bayi ile satın alabilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler de Gaziantep otobüs bileti seçeneklerini değerlendirebilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here