Fransa ile ilgili 12 bilgi

0
1213

FRANSA İLE İLGİLİ 12 İLGİNÇ BİLGİ

french-map

1.AB’nin en büyüğü!

Fransa, 643,801 km²lik yüzölçümü ile, coğrafi olarak Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesi. Aynı zamanda altıgen olarak da biliniyor.

2.Turizmde bir numara.

Fransa, 2014 yılında 83.7 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok turist çeken ülkesi. Son iki yıllardaki terör olaylarıyla bu sayının düştüğü tahmin edilse de, Fransa listeden kolay kolay düşeceğe benzemiyor.

3. En kısa süre tahtta kalan kral ünvanı!

Louis XIXI babası Charles X tahtı bıraktıktan sonra tahta çıktı. Tam 20 dakika sonra da tahtı bıraktı. İşte Fransızlar böyle orijinal insanlar…

4.Kamuflajı ilk kullananlar…

Fransız ordusu, 1915 yılında 1. Dünya Savaşı sırasında kamuflajı ilk kullanan ordu oldu. Silah ve araçlar da “camofleur” olarak adlandırılan sanatçılarca boyandı.

5.İlk sinema gösterimi

Auguste ve Louis Lumiére
Auguste ve Louis Lumiére

Dünyanın ilk sinema gösterimi, Fransız Auguste ve Louis Lumiére tarafından 28 Aralık 1895 yılında Paris’te gösterildi.

6.Dünyanın en yaşlı insanı

Bu ünvana, tam 122 yıl 164 gün yaşayan bir Fransız kadını sahip: Jeanne Louise Calment. Eyfel Kulesi’nin açılışını bile gören Calment, iki dünya savaşından televizyonun icadına; birçok başlangıca ve sona tanıklık etti.

7.Eşcinsel evlilikler serbest.

Fransa hükümeti, 2013 yılında eşcinsel evlilikleri onayladı. Başkan Holland’ın imzasıyla Fransai Avrupa’da bu evlilikleri onaylayan 9., dünyada ise 14. ülke konumuna geldi.

8.Avrupa’nın en yükseği

800px-mont-blanc_from_planpraz_station

Tabii ki Alpler. 4,810 metrelik Mont Blanc, tam 10-12 saatlik tırmanış gerektiriyor. Tabii ki bu süre dilimi, profesyoneller için biçilmiş durumda!

9.Peynir üretimi

Fransa her yıl 1,200 farklı çeşitte neredeyse bir milyar tona yakın peynir imal ediyor. İnsanın soluğu Paris’te alıp, şarküterilere dalası geliyor!

10. Salyangoz tüketimi

Bizim damak tadımıza çok hitap ettiğini söyleyemesek de, Fransızlar her yıl tam 30.000 ton salyangoz tüketiyor.

11.Fransız mutfağı koruma altında!

jacques_lameloise_escabeche_decrevisses_sur_gaspacho_dasperge_et_cresson

Her zaman tarihi eserler ya da doğa harikaları koruma altına alınacak değil ya… Bu değerli mutfak, UNESCO tarafından korunması gereken eserler kapsamına alındı.

12.Ölülerle evlilik?!

Fransız yasalarına göre, çok özel durumlarda; vefat eden kişinin de sizinle evlenme niyetinde olduğunuzu kanıtlayabilirseniz, onunla evli gözükebiliyorsunuz. Kulağa korku filmi gibi gelse de, bunun bir nevi hayattayken kişinin kararına saygı duymak ve onun hayalini gerçeğe dönüştürmek olarak da düşünebiliriz.

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
12

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here