Ege’nin Sakin Şehri Seferihisar

0
2804
Sakin Şehir Seferhisar

Ege Bölgesi’nin kendine has tatil beldelerinden biri olan Seferihisar, birçok turizm bölgesinin aksine doğallığını ve sadeliğini koruyarak, dünya üzerindeki “sakin şehir” akımını ülkemizde başlatarak bu unvanı ilk alan belde olmuştur.

Seferihisar 2009 yılında Sakin Kentler Birliği’ne üye olarak bu dokusunu korumaya ne kadar kararlı olduğunu göstermiştir. Muhteşem denizi, sakinliği, doğallığı ve tarihi dokusuyla ülkemizin en önemli turizm değerlerinden biri olmayı başaran belde, gün geçtikçe değeri daha da anlaşılan tatil beldelerimizden biri olmuştur. Sakinliği ve huzuru arayan tatilciler tarafından her yıl ziyaret edilen Seferihisar, gün geçtikçe daha fazla ziyaretçiyi, sakin şehir dokusunu bozmadan ağırlamayı sürdürüyor.

Seferihisar’ı Cazip Kılan Değerler

1. Ülkemizin İlk Sakin Şehri

Seferhisar ülkemizin ilk sakin şehir unvanlı beldesidir
Seferihisar ülkemizin ilk sakin şehir unvanlı beldesidir

Dünyada şehirlerin değerlerini koruyabilmek adına başlatılan “sakin şehir akımı” ülkemizde Seferihisar ile başlamıştır. Böylece bölge çılgın bir para hırsıyla tarihi ve doğal güzellikleri harap etmeye çalışan düşüncesiz girişimcilerin istilasından korunarak doğal ve yaşanabilir bir tatil beldesi olmayı başarıyor. Bu da turizm değeri açısından bölgenin öneminin çok daha fazla olmasını sağlıyor.

2. Sevimli Balıkçı Kasabası: Sığacık

Sığacık
Sığacık

Bir zamanların balıkçı kayıklarına sığınak gören limanı olan Sığacık, günümüzde hayli ilgi gören sevimli bir kasaba olarak bizi karşılıyor. Teos Antik Kenti, muhteşem plajları ve balıkçı kasabası olması nedeniyle en taze deniz mahsulleri ile Sığacık, Seferihisar’ın önemli değerlerinden biri. Siz de Seferihisar gezinizde Sığacık’ta çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

3. Mavi Bayraklı Rekor

13 mavi bayraklı plajıyla Seferhisar
13 mavi bayraklı plajıyla Seferihisar

Dünyadaki en güzel ve en temiz plajlara verilen mavi bayrak, Seferihisar’da bol miktarda bulunuyor. Belde 10 tane halk plajı ve 3 tane özel plaj mavi bayrağa layık görülmüş.

Mavi bayrak alan halk plajları:

*Büyük Akkum Halk Plajı Sığacık
*İztur Sertur Sitesi Önü Halk Plajı Akarca
*Akarca Halk Plajı Akarca
*Gemisuyu Mevkii Halk Plajı Akarca
*Bahadır Mevkii Halk Plajı Akarca
*Doğanbey Ömür Beldesi Halk Plajı Doğanbey
*Doğanbey Sakızağacı Mevkii Muhtarlık Önü Halk Plajı Doğanbey
*Doğanbey Havacılar Sitesi Önü Halk Plajı Doğanbey
*Bengiler Mahallesi Halk Plajı Ürkmez
*Ürkmez Halk Plajı Ürkmez

Mavi bayrak alan özel plajları ise:

*Euphoria Aegean Resort & Spa Sığacık
*Tahsin Ar Tesisleri Akarca
*Angora Beach Resort Doğanbey

Bu muhteşem plajlarda denizin ve güneşin tadını sonuna kadar çıkarabilecek olmak Seferhisar’ı hayli cazip kılıyor.

4. Muhteşem Ege Lezzetleri

Boyoz, Seferhisar katmeri ve deniz mahsulleri
Boyoz, Seferihisar katmeri ve deniz mahsulleri

Başta Ege’nin meşhur boyozu ile yapacağınız kahvaltının ardından Ege’ye has birçok lezzeti burada tadabilir, mezelerin ve taze deniz mahsullerinin keyfini sonuna kadar çıkabilirsiniz. Bölgeye has Seferihisar katmeri ise gelenlerin mutlaka denediği eşsiz bir lezzet.

Seferihisar’a Nasıl Gidilir?

Bu güzel sakin şehir için kullanabileceğiniz en yakın hava alanı İzmir‘de bulunuyor. Hava alanına geldikten sonra dilerseniz araç kiralayarak doğrudan bu sakin şehre ulaşabilirsiniz. Dilerseniz servislerle metro aktarması yaparak ilçe garajına geçerek Seferihisar dolmuşlarına binebilirsiniz. Eğer siz de bu yaz sakin ve huzurlu bir beldede dinlenmek isterseniz İzmir uçak bileti satın alarak tatil hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.