Dünyanın En İyi 10 Müzesi

0
1116

Yolunuz bu ülkelere düştüğünde doğa güzelliklerinin yanı sıra mutlaka görmeniz gereken 10 müzesini sizler için derledik. Listenin ilk sırasında;

1-Ermitaj Müzesi (St. Petersburg, Rusya)

Ermitaj Müzesi, dünyanın en eski ve en büyük müzeleri arasında yer alıyor. Müze yaklaşık 3 milyon esere ev sahipliği yapsa da bu eserlerin yalnızca bir bölümü sergilenebiliyor. Ayrıca dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip olan Ermitaj Müzesi, Guinness Rekorlar kitabında da kendine yer buluyor.

2-Vasa (Stockholm, İsviçre)

Vasa müzesi, adını 1626-1628 yılları arasında yapılmış İsveç savaş gemisinden alıyor. Gemi, 1628 yılında ilk kez çıktığı yolculuk sırasında batmış ve ilginç bir şekilde 1961 yılında hiç yıpranmamış olarak su yüzeyine çıkarılmıştır. Vasa, İsveç’in en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

3-Ulusal Sanat Galerisi (Washıngton DC, ABD)

Amerika’da bulunan tek Da Vinci eserinin yer aldığı müzede; 2 binden fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanan birçok İtalyan porselen de yer alıyor. Aynı zamanda Degas, Goya, Titian, Fra Angelico ve Botticelli gibi önemli sanatçıların eserleri de bulunuyor.

4-Brıtısh Museum (Londra, İngiltere)

Brıtısh Museum’da dünyanın her yerinden getirilen seçkin Eskiçağ yapıtları ve etnografya koleksiyonları yer alıyor. Ayrıca müzeye giriş ücretsiz.

5-Ayasofya Müzesi (İstanbul, Türkiye)

Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından M.S 532-537 yıllarında yaptırılan Ayasofya Müzesi  bir patrik katedrali olarak inşa ettirilse de İstanbul’un 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmasıyla camiye dönüştürüldü.  1935 yılından itibaren de müze olarak hizmet veriyor. Müze sanat tarihi ve mimarlık dünyasının en önemli yapıtları arasında gösteriliyor.

6-Qın Terra-Cotta Savaşçıları ve Atları Müzesi (Xı’an, Çin)

Müzede 1974’de bir çiftçi tarafından ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’in mezarında bulunan terrakotta heykeller sergileniyor. Bu heykellerin boylarının 183-195 santimetre arasında değişmesinin yanı sıra her birinin yüz ifadesi de birbirinden farklı. Müze 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alındı.

7-Yeni Zelanda Müzesi (Wellıngton, Yeni Zelanda)

Bu müzede farklı bitki örtüsü çeşitlerini tanımlayan ve hayvanları gösteren heykeller yer alıyor.

8-Altın Müzesi (Bogota, Kolombiya)

Altın Müzesi’nde 55 binden fazla altın parçasıyla İspanyol kültüründen gelen malzemeler bulunuyor. Müze sahip olduğu altın küpeler, el yapımı sanatsal altın parçalar ve altın heykellerle dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

9-Louvre Müzesi (Paris, Fransa)

Louvre, dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze, her bölümün başında yetkili kişilerin bulunduğu 7 bölümden oluşuyor. Ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu da müzede yer alıyor. Müzenin tamamını gezmek yaklaşık iki gün sürüyor.

10-Borghese Galerisi (Roma, İtalya)

Borghese Galerisi ‘nde Kardinal Scipione Borghese’nin özel koleksiyonunun yanı sıra yağlıboya tablolar, heykeller, vazolar ve Bernini heykelleri de yer alıyor. Müzeyi ziyaret edebilmek için önceden randevu almak gerekiyor çünkü müzede iki saat kalınabiliyor ve sınırlı sayıda kişinin gezmesine izin veriliyor.

Siz de sizler için derlediğimiz birbirinden güzel ülkelerin müzelerini ziyaret etmek isterseniz ucuz bilet seçeneklerimizi değerlendirerek, ülkemizden gerçekleştirilen uçuşlarla yolculuk edebilirsiniz.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here