Dünya’nın En İlginç Sahilleri

0
1129

Türkiye’de sahil dendiğinde aklımıza denizin mavisine eşlik eden sapsarı incecik kumlar gelir. Ancak dünyada gerçekten var olduğuna inanamayacağımız pek çok sahil bulunmakta. Kızıl kumlardan cam taşlara, parlayan kumsallara kadar birçok farklı sahili sizler için derledik. Şimdiden şaşırmaya hazır olun!

1.Buzlu Sahil , İzlanda

İzlanda’nın güneydoğusunda bulunan bu sahil, buzulların zamanla birbirinden koparak kıyıya doğru ilerlemesiyle bu görüntüye kavuşmuştur. Siyah kumların üzerinde bembeyaz büyük buz kütleleri her ne kadar şık dursa da küresel bir sorununda işareti olmaktadır.

2.Pembe Kum Sahili, Bahamalar

Görenleri hayrete düşürecek güzellikteki çilekli süte benzeyen kumsallarıyla Bahamalar, oldukça ilgi çekiyor. Bu güzel görüntünün altında yatan sebep ‘’foraminifera’’ isimli deniz canlılarının bıraktıkları pembe kabuklardır. Yıllar boyunca biriken bu kabuklar sahilin rengini pembeye döndürmüş ve turistlerin ilgi odağı haline getirmiştir.

3.Vaadhoo Adası Sahili, Maldivler

Gece ay ışığı yansıdığında ışıklar saçan ve gece görenleri hayrete düşüren harika sahillerden biridir Vaddhoo. Maldivlerde bulunan bu sahil, denizdeki mikroorganizmaların sahile vurması sonucunda kumlar gece ışığında parlıyor ve ortaya harika manzaralar çıkıyor.

4.Kızıl Kumsal, Çin

Çin’in Liaoning Eyaletinde bulunan Kızıl Kumsal, turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Halka kapalı olan bu alan, ziyaret severler tarafından fotoğraf çekimi için ziyaret edilebiliyor. Nisan aylarında yeşillenen bu yer sonrasında kırmızı renge önüyor ve harika bir doğa harikası ortaya çıkıyor.

5.Vik Plajı, İzlanda

İzlanda’da bulunan bu sahil siyah kumları ile dikkat çekiyor. Volkanik faaliyetlerin bir etkisi olarak bu renge bürünen kumsal, turistlerin ve fotoğrafçıların uğrak noktasıdır.

6.Devler Kaldırımı, İrlanda

60 milyon yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşmuş kaldırım şeklindeki taşlar, İzlanda’nın kuzey doğu sahilleri boyunca görülmektedir. Üstünde rahatlıkla yürüyebileceğiniz bu taşlar adeta bir kaldırımı andırması sebebiyle ismi ‘’Devler Kaldırımı’ ’olarak anılmaktadır.

7.Deniz Kabuğu Sahili, Avustralya

Avustralya’da bulunan bu sahilde hiç kum ya da taş bulunmamaktadır. Tamamen deniz canlılarının kabuklarından oluşan bu sahil bembeyaz rengi ve kabuklarıyla görenleri hayrete düşürmektedir

9.Ejderha Yumurtaları Sahili, Yeni Zelanda

Suyun binlerce yıllık aşındırması sonucu meydana gelen büyük kayalar, ejderha yumurtasına benzeyen görüntüsü sebebiyle bu ismi almıştır. Yuvarlak kayaların bulunduğu sahil, turistler tarafından ziyaret edilen popüler noktalardan biridir.

10.Cam Sahil, Kaliforniya

90’lı yıllarda çöplük olarak kullanılan bu sahil içerisinde pek çok cam şişe, kavanoz vb. madde birikmiştir. Zamanla okyanus aşındırması, dalgalar ve rüzgârın etkisi ile bu camdan çöpler yuvarlak taşlara dönüşmüştür ve harikulade bir manzaranın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ufak şekillerden oluşan camlar kendiliğinden oluşmuş bir doğa harikasıdır. Toplanması yasak olan bu camları ziyaret edebilir ve resim çekebilirseniz.

11.Kubbeli Sahil, İspanya

Okyanus dalgalarının şiddetli aşındırması sonucu oluşmuş olan kubbe şeklindeki bu kayalar, oldukça farklı şekilleriyle dikkat çekmektedirler. İçleri oyulmuş ancak tepesi kubbe gibi birleşen u kayaların arasından geçebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here