Dünya’nın en ilginç 6 buzdan oteli

0
761
Hotel of Ice

DÜNYANIN EN İLGİNÇ 6 BUZDAN OTELİ

Evet, yanlış duymadınız. Dünyada birçok noktada buzdan otel bulmak mümkün. Yepyeni bir tatil anlayışında olanlar, birçok yeri gezip “Daha daha nereleri görsem” diyenler ve biraz da ferahlamak isteyenler için, karşınızda dünyanın en ilginç 6 buzdan oteli. Yazının sonunda, kendinizi bu ülkelere uçak bileti alırken bulabilirsiniz!

1.Finlandiya’nın gururu: Arctic Resort Kakslauttanen

Cam tavanlar, Kuzey Işıkları ve bembeyaz bir dünya… İnsan daha ne ister ki? Kuzey Kutbu dairesinin 250 km. kadar kuzeyinde yer alan Kakslauttanen’de, cam tavanlı Eskimo kulubelerinde kalabilir, unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Finlandiya’nın bu bölgesinde, renklerin raks ettiği Kuzey Işıkları’nı görmeniz de mümkün.

Arctic Resort Kakslauttanen
Arctic Resort Kakslauttanen

2. Andorra’dan bir otel harikası: Igloo Hotel, Grandvalira

Pireneler’de 2350 metre yükseklikte bulunan bu küçük otel, sadece dört odaya sahip. Igloo, buz gibi bir tatil yaşamak için Kuzey Kutbu’na gitmenin zorunluluk olmadığının buzdan bir kanıtı! İster yıldızlarla dolu geceyi izleyin, ister tüm gününüzü kayak yaparak geçirin… Bu gizemli otel, sizi çağırıyor!

Igloo Hotel, Grandvalira
Igloo Hotel, Grandvalira

3.ABD’den buz gibi bir müze: Aurora Buz Müzesi, Alaska

Aurora Buz Müzesi, 2003 yılında Alaska Fairbanks’te yapılıp, ardından eriyen Aurora Buz Oteli’nin yerine yapılmış olan ilginç bir müze. Kuzey Işıkları’nı taklit ederek 6 saniyede bir renk değiştiren avizeler, buz kristalleri… Amerikalılar bu işi biliyor! Kullanılan ileri teknoloji jeotermal soğutucular sayesinde, Aurora Buz Müzesi tüm yıl açık.

Aurora Buz Müzesi, Alaska
Aurora Buz Müzesi, Alaska

4. Romanya’nın ferah oteli: Hotel of Ice

Doğu Avrupa’nın ilk buzdan oteli olan Hotel of Ice, Blake Gölü’nün yanında, Karpatlar’ın üzerinde yer alıyor. Kayak seviyorsanız, pek popüler olan Transfagarasan Yolu’nda kayabilir, hatta korku hikayelerinin baş kahramanı Drakula’nın ülkesini daha yakından tanıyabilirsiniz. Yine de dikkatli olun deriz!

Hotel of Ice
Hotel of Ice

5.Slovenya’dan bir sürpriz: Igloo Village

Bu otel, tünellerle birbirine bağlı olan bir Eskimo Köyü’nün sadece bir parçası. Lüks sevenler için belirtelim, Slovenya Igloo Village’de konaklayacaksanız, kar banyosuna hazır olun. Otelde duş yok! Yine de ısınmak için çareler tükenmez. (Bkz. enfes yemeklere eşlik eden leziz Eskimo şarapları.)

Igloo Village
Igloo Village

6. Norveç’ten estetik bir öneri: Kirkenes Kar Oteli

Buzlardan bahsedip Norveç’i anmamak olmaz. Kirkenes Kar Oteli’nin kardan yapılma duvarlarının kalınlığı tam 2 metre. Sıcaklık -5 dereceye sabitlenmişse de, merak etmeyin: Buradaki polar uyku tulumları, tam -35 dereceye kadar dayanıklı. Burada donmak yok, sıcacık uykular var!

Kirkenes Kar Oteli
Kirkenes Kar Oteli

Siz de bu ileriki dönemlerde şöyle buz gibi, ferah ferah bir tatil yapmak istiyorsanız; daha da önemlisi farklı bir şeyler arıyorsanız, şiddetle buzdan otelleri öneririz. Uçak biletiniz, Bilet Bayi’nde sizi bekliyor. Bu deneyim, başka hiçbir deneyime benzemeyecek!

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim