Dünya’nın En Etkileyici 7 Doğa Harikası

0
1043

Dünyanın dört bir yanında insanı hayrete düşüren birçok manzara yer almaktadır.  İnsan elinin değmediği bu bakir yerler, her zaman dünyamız için daha kıymetli ve ilginç kalacaktır.

Dünyanın 7 harikası olarak tanımlanan, Keops Piramidi, Babil’in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, İskenderiye Feneri, Halikarnas Mozolesi ve Artemiz Tapınağı’nın yanı sıra, sizler için belirlediğimiz bu yerler dünyanın en dikkat çekici 7 doğa harikası olarak kabul edilebilir. Dilerseniz sizler için derlediğimiz bu ilginç olduğu kadar muhteşem noktaları birlikte inceleyelim;

1-Dalga (The Wawe) – Arizona

Arizona ve Utah arasında yer alan bu oluşum, Paria Kanyon’unda yer almaktadır. 190 milyon yıl önce su ve rüzgar aşındırması sonucu meydana gelmiş oluşumda, kum taşı ve birleşiminde ona yer yer kırmızı renk veren demir oksit bulunmaktadır.

2-Şampanya Havuzu- Yeni Zelanda

Dünyanın en ilginç gölü olan Şampanya Gölü, Yeni Zelanda’nın en önemli doğa güzelliklerinden biridir. Gölden sürekli yükselen karbondioksit kabarcıkları şampanyayı anımsattığı için bu adı almıştır. 900 yıl önce oluşan bu kaplıcanın sıcaklığının 74 dereceye kadar arttığı gözlemlenmiştir. Silika bakımından zengin olan gölün etrafının turuncu bir renkle çevrili olmasının sebebi olarak silika görülmektedir.

3Lavanta Tarlaları- Güney Fransa

Fransa’nın meşhur lavanta bahçeleri… Mis gibi kokusu, muazzam renkleri ile görenlere huzur aşılıyor adeta. Dünyaca ünlü lavantaların yetiştiği Fransa’nın güneyinde yer alan Provence şehri bu konuda parmak ısırtan cinsten.  Şehirde çok geniş bir alana yayılan lavanta bahçeleri, kart postallara konu olan bir güzellikte olmasının yanı sıra görenleri kendisine hayran bırakıyor.

4-Uçan Geyser – Nevada, ABD

Dünyanın en ilginç doğa oluşumlarından biri de, ABD’nin önemli eyaletlerinden biri olan Nevada bölgesinde yer alıyor. Kara Kaya Çölünde konumlanmış bu ilgi çekici ve renkleriyle göz boyayan güzellik, eski bir göl yatağı üzerinde su arayan işçilerin, hidrotermal bir kaynağı yanlışlıkla delmesi sonucu ortaya çıkmış. Suda çözülmüş minerallerden oluşan bu doğa harikasına farklı farklı renkler veren şey sıcağı seven mikroskobik canlılar. Gün geçtikçe şekli ve rengi değişen Uçan Greyser’i, Nevada’ya yolu düşenler mutlaka görmeli…

5-Güzellik Havuzu- Yellowstone Milli Parkı, ABD

Görüntüyü görenler bir bilgisayar çizimiyle oluşturulmuş film seti zannetse de burası dünyada sıcak su kaynaklarının yarısında sahip olan Yellowstone Milli Parkı’nda yer alan bir kaplıca havuzu… Güzellik Havuzu olarak da bilinen bu harika renklere sahip oluşum, tamamen doğal bir oluşum olmakla birlikte içerisinde yer alan ışık saçan algler ve bakteriler hızla çoğalarak bu havuzun bu dikkat çekici renklere ulaşmasını sağlıyor.

6- Parıldayan Mağara – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın, Waitomo adlı mağaralarında geceleri ışık saçan tırtılların oluşturduğu bu oluşum, görenleri kendisine hayran bırakıyor. Karanlık ortamda fosforlu ışık yayan binlerce tırtıl, mağaranın iç bölgelerine yerleşerek bu muazzam görüntüyü oluşturuyor. Sırf bu büyüleyici manzarayı görebilmek için dünyanın dört bir yanından turistlerin akın ettiği Waitomo mağaralarını mutlaka görmeli, bu benzersiz atmosferde sizler de yer almalısınız!

7-Cennet Gölü- Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti ile Güney Kore arasında sınır kabul edilen bu göl, dünyanın en etkileyici göllerinden biri…   MS. 969 yılında büyük bir yanardağ patlaması sonucu ortaya çıkan gölün en dikkat çekici özelliği ise dünyanın en yüksek krater gölü olmasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here