Doğunun Görkemli Sarayı: İshakpaşa

0
1793
İshakpaşa'da gün batımı

Doğu Anadolu turlarının vazgeçilmez duraklarından biri olan İshakpaşa, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır.

Osmanlı’nın 18. yüzyılda yapmış olduğu saray, ülkemizin Topkapı Sarayı’ndan sonra en görkemli ve özel saraylarındandır. Yapımının 100 yıl sürdüğü söylenen saray bu özelliği ile de önemli bir yere sahiptir.

İshakpaşa Sarayı

Sarayda kızıl toprak renginde inşa edildiğinden özellikle gün batımında sarayın sergilemiş olduğu görsel şölenin sizi kendisine hayran bırakacağından eminiz. Bu seyir zevki yüksek manzarada etkileyici fotoğraflar çekebilmeniz için saray size çok fazla imkan sunuyor. 14 bölümden oluşan sarayda Osmanlı mimarisinin en güzel taş işçiliği örneklerini inceleme fırsatı da yakalıyorsunuz.

İshakpaşa'da gün batımı
İshakpaşa’da gün batımı

Saray, 2000 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne girerek dünya üzerinde de önemli bir yere sahip olduğunu ispat etmiştir. İshakpaşa Sarayı dünyada kalorifer sisteminin kurulduğu ilk saray olması nedeniyle de oldukça özel bir yere sahiptir. Su ve kanalizasyon sistemiyle döneminin çok ilerisinde olan sarayın mimarisinin yanında tam bir mühendislik harikası olduğunu da söylememiz gerek. Sarayın görkemli bir şekilde altın kaplama olarak yapılan kapısı çalınarak Rusya’ya götürülmüş ve orada sergilenmeye başlamıştır.

Ziyaret Bilgileri

Saray, dini bayramların birinci günü saat 13.00’a kadar kapalıdır. Pazartesi günleri de kapalı olan sarayı bu günler dışındaki her gün 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaret etme olanağına sahip olabilirsiniz. Eğer müze kartınız varsa sarayı yılda 2 defa ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Müze kartınız yoksa sarayı gezmek için 5 TL ücret talep edilmektedir.

İshakpaşa Sarayı’na Nasıl Gidilir?

İshak-Paşa-Sarayı-3Bu muhteşem sarayı gezmek için en pratik yol Ağrı için uçak bileti almak olacaktır. Havalimanından sarayın bulunduğu Doğubeyazıt ilçesine ulaşabilir ve bu etkileyici sarayı görebilirsiniz. Tercihinizi karayolu ulaşımından yana kullanmak isterseniz de Ağrı otobüs bileti sayfamızdan size en uygun tarihe uygun fiyatlardan biletinizi hemen satın alabilirsiniz.

 

Havaların ısınmaya başladığı şu dönemde bu özel sarayı kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.