Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

0
822
Diyarbakır

Yaklaşık 9000 yıllık bir tarihe sahip olan Diyarbakır, ülkemizin en büyük 11. şehridir.

Her dönem farklı isimlerle anılan şehir Amid, O’mid, Emit, Amide, Diyaru Bekr ve Diyar-ı Bekr isimlerini taşımıştır. Mezopotamya ve Anadolu arasında geçiş noktasında yer alması sayesinde birçok doğal ve tarihi güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Sizin ve sevdiklerinizin yolu Diyarbakır’dan geçiyorsa, paylaşacağımız bu 7 noktayı mutlaka görmenizi öneririz. Aşağıdaki listemizde Diyarbakır’da gezilecek yerler hakkında bilgiler var.

1. Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları
Diyarbakır Surları

Bu sur, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surudur. Ev sahipliğini yaptığı tüm medeniyetlerden izler taşıyan bu surlarda kitabelerden kabartma ve motiflere, birçok desen görmeniz mümkün. Uzunluğu tam 5.100 metre ve yüksekliği de 12 metre. 82 burca sahip olan Diyarbakır Surları ilk durağınız olmaya aday.

2. Kervansaray

Kervansaray
Kervansaray

Büyük bir inceliğe sahip olan zarif bir mimari ve görkemli bir dış cephe: Karşınızda Kervansaray. Yapımı 1521 yılında başlamış ve 1527’de bitmiş olan bu han 72 oda, 17 dükkan ve oldukça büyük olan ahırdan oluşuyor. Şimdilerde otel olarak hizmet veren Kervansaray, Diyarbakır’a yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden sadece biri.

3. Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır Meryem Ana Kilisesi, aslında göründüğünden de yaşlı bir yapıdır. Yapılışı 3. yüzyıla dayanan Meryem Ana Kilisesi, zamana meydan okuyarak dört avlu, divanhane ve din görevlilerinin yaşadığı ayrı bölümlerden oluşmaktadır. Oldukça ruhani bir atmosferi olan bu kilise, Diyarbakır’daki kültür mozaiğini yansıtması açısından da oldukça değerli bir yapı.

4. Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri
Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri 8000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dicle Nehri ve tarihi surlar arasında yer alan bu güzel bahçeler, uzun yıllar Diyarbakır’ın tüm meyve ve sebze ihtiyacının karşılandığı alanlardır.

5. Sülüklü Han

Sülüklü Han
Sülüklü Han

Sülüklü Han’ın hikayesi ilginçtir. Zamanında Han içinde bulunan bir kuyudan, dönemin doktorları tarafından şifa amaçlı sülükler çıkarılırmış. Böyle olunca, hanın adı da “Sülüklü Han” olarak kalmış. Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından 1683 yılında yaptırılan han, şimdilerde kafe olarak hizmet vermektedir.

6. Asur Kaleleri

Asur Kalesi
Asur Kalesi

Asur Kalesi, adından da anlaşılabileceği gibi Asurlular tarafından inşa ettirilmiştir. Eğil ilçesinde yer alan kale, ana kayanın oyulmasıyla elde edilmiş tünellere ve kuzeydoğu tarafında, Asur Kralları’na ait mezarlıklara da sahiptir. Diyarbakır’ın en önemli tarihi eserleri arasında yer alır.

7. Çayönü Buluntuları

Çayönü Buluntuları
Çayönü Buluntuları

Çayönü Antik Kenti, Cilalı Taş Devrine (günümüzden yaklaşık 9000 yıl öncesine) ait izler taşıyan ve ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden biridir. Diyarbakır’ın 65 km kuzeyinde yer alan antik kentte çıkarılan çakmak taşı, öğütme taşları, bakır ve kemikten yapılmış aletleri Diyarbakır Arkeolojik Müzesi’nde görebilirsiniz.

Doğu’nun tarihi olarak en zengin şehirlerinden olan Diyarbakır, tüm güzellikleriyle sizi bekliyor. Kültür mozaiği Diyarbakır’a yolunuz düşecekse, öncesinde uygun fiyatlı Bilet Bayi Diyarbakır uçak biletleri için bu sayfayı; Bilet Bayi Diyarbakır otobüs biletleri için de burayı inceleyebilirsiniz. Keyifli tatiller dileriz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here