Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir

0
1851

1726-1727 yılları arasında Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan külliye, içerisinde barındırdığı birçok yapı ile birçok ihtiyaca karşılık vermiştir. Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir il merkezinde bulunmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin önemli devlet adamlarından biri olan Damat İbrahim Paşa, birçok yerde halkın faydalanabileceği çeşitli yapılar inşa ettirmesiyle biliniyor. Sadrazamlık da yapan Damat İbrahim Paşa, Niğde‘nin Muşkara Köyü’nü surlarla çevirtmiş ve buranın adını Nevşehir olarak değiştirtmiştir.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Damat İbrahim Paşa Külliyesi
Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Külliyenin içinde medrese, kervansaray, cami, imaret, sıbyan mektebi, hamam ve iki çeşme bulunmaktadır. Bu yapının içinde en dikkat çekeni ise Kurşunlu Camii olmuştur.

1. Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii

Külliyenin merkezinde bulunan Kurşunlu Camii, külliyenin en önemli bölümlerinden biri. Kubbesi kurşunla kaplı olduğu için bu isimle anılan camiinin etrafında külliyenin diğer bölümleri yer alıyor. Camiinin iç kısmında kullanılan süslemeler oldukça dikkat çekiyor. Camii, 44 metre yüksekliğinde oldukça kibar bir minareye sahiptir.

2. Medrese ve Kütüphane

Damat İbrahim Paşa Külliyesi medrese bölümü
Damat İbrahim Paşa Külliyesi medrese bölümü

Zamanın en önemli eğitim yuvalarından biri olarak hizmet veren medrese, günümüzde Damat İbrahim Paşa Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir. Kütüphanede bulunan 9 binin üzerindeki yazma eser arşivi kütüphaneyi daha da önemli kılıyor.

3. Çeşmeler

Damat İbrahim Paşa Külliyesi çeşmeler
Damat İbrahim Paşa Külliyesi çeşmeler

Külliye içinde bulunan iki çeşme ile külliyenin su ihtiyacı giderilmekteydi. Aynı zamanda külliye içinde hala aktif olarak kullanılan bir de hamam bulunmaktadır. Hamam 1943 yılında restore edilerek günümüze kadar korunmuştur.

4. Kervansaray, İmaret ve Sıbyan Mektebi

Cami avlusunun altında bulunan kervansaray, geçmişte ziyaretçiler için önemli bir konaklama yeri olarak kullanılmıştır. İmaret ise yemek yapmak ve erzak depolamak için kullanılmaktaydı. Külliye’de bulunan Sıbyan Mektebi de dönemin çocuklarına günümüzdeki ilköğretime denk gelen eğitimin verildiği bir yer olarak kullanılmaktaydı.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi’ne Nasıl Gidilir?

Külliye, Nevşehir’in merkezi bir konumunda bulunuyor. Nevşehir‘e uçak yolu veya kara yolu ile geldikten sonra şehir merkezine geldiğinizde Lale Devri’nin en önemli eserlerinden biri olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi’ni kolay bir şekilde bularak inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.