Çorum Seyahatinde Görülmesi Gereken 4 Etkileyici Yer

0
1116

İç orta Karadeniz bölgesinde yer alan Çorum, tarihi geçmişi ve kendine has kültürü ile ön plana çıkan kentlerimizden biridir. Cilalı Taş Devri’ne dayanan geçmişi ile geçmişin gizemini günümüze taşıyan kent, görülmesi gereken yerlerle dolu bir şehirdir.

Orta Karadeniz bölgesinin tarihi değeri yüksek olan kenti Çorum’da yapacağınız gezi, kentin geçmiş gizemini ve kendine has yönlerini en iyi şekilde tarihi noktaları ve antik kentleriyle sizlere sunacaktır. Alacahöyük, Büyük Güllücek, Boğazköy, Eskiyapar, Kuşsaray höyükleri, kentin tarihi geçmişini tüm çıplaklığıyla misafirlerine sunan noktalardır.

Hitit, Frigler, Kimmer, Medler, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmendliler Beyliği, Moğol, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Ahmed Devleti ve bu dönemlerden sonra Osmanlı egemenliği altına giren Çorum, geçmişin izlerini görmek için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Tüm bu güzellikleri yerinde incelemek için www.biletbayi.com web sitesini ziyaret ederek avantajlı uçak bileti ve otobüs bileti fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Çorum seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer

 Hattuşaş Antik Kenti

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Hattuşaş Antik Kenti, Çorum’un en bilinen yerlerinden biridir. UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’Da yer alan antik kent, Hititlerin başkenti ve ilk yazılı anlaşmanın yapıldığı yerdir. Yılın her sezonu misafir ağırlayan antik kent, Çorum’un tarihi geçmişindeki gizemini incelemek adına en iyi yerlerden biridir.

Hattuşaş Antik Kenti

Kargı Yaylası

Tarihi gizemin yanında doğal güzelliklerini de misafirlerine cömertçe ikram eden Çorum’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri de Kargı ilçesi sınırlarında, dağlık bölgede yer alan Kargı Yaylası’dır. Yayla, temiz havası ve yeşilin her tonuna hâkim olma özelliği ile misafirlerini kendine hayran bırakan bir yerdir. Bitki örtüsü, yöresel yayla evleri ve su kaynakları, Çorum seyahatinizin renklendirilmesinde etkili olacak özelliklerdir.

Kargı Yaylası

Kybele Kabartması

Helenistik Çağla tarihlendirilen Kybele kabartmalarının Anadolu’daki en büyük yeri Çorum’da yer almaktadır. Çorum’un Ortaköy ilçesi sınırlarında yer alan Kybele Kabartması, dünya turizmi adına önemli bir yere sahiptir. İncesu Köyü sınırlarında yer alan kabartma, bir kaya bloğu üzerine yapılmış. Bir hayli dikkat çekici bir yapı olması, turizm dünyasının gözünden kaçmamış ve senenin her mevsiminde misafir çekmeyi başaran bir yer haline gelmiştir.

Kybele Kabartması

Koyunbaba Köprüsü

1484 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde Kızılırmak üzerine kurulan Koyunbaba Köprüsü, Çorum’un en bilinen yerlerinden biridir. Yapımı 1489 yılında biten köprü, adını Anadolu’nun o dönemde bilinen evliyalarından Koyun Baba’dan almıştır. 250 metre uzunluğunda, 7,5 metre genişliğinde olan köprü, mimari yapısı ve halk arasında anlatılan hikâyesi ile meşhur bir yerdir.

Koyunbaba Köprüsü

Çorum’a nasıl gidilir?

Tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzelliklerini de misafirlerine sunan Çorum, iç Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından otobüs firmaları, kente sefer düzenlemektedir. Çorum otobüs bileti alarak kentin gizemli yönlerini yakından inceleyebilirsiniz. Uzaktan gelen yolcular için maalesef şehirde henüz havalimanı yapılmadığından dolayı en yakın havalimanı olan Samsun Havalimanı (176 km.)’na giderek Çorum’a geçiş yapabilirler. Samsun uçak bileti avantajlarını değerlendirerek, Çorum’a ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.