Burdur’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

0
1453

Akdeniz bölgesinde yer alan; tarihiyle, kültürüyle, gezilecek yerleri ve muhteşem doğasıyla dikkat çeken Burdur’a yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerini sizler için derledik. Listenin ilk sırasında;

1-Arkeoloji Müzesiİlk kez 1969 yılında ziyarete açılan müze 60 bin civarı eser sayısıyla ve zengin koleksiyonuyla ülkemizin önemli müzeleri arasında yer alıyor.

2-Salda GölüSalda Gölü, 1989 yılında doğal sit alanı olarak ilan edilmiş ve Burdur Yeşilova’nın 6 km. uzağında bulunuyor. Gölün kuzeydoğu ve batısı dik kayalık, güneyi çayırlık ve diğer kısımları ise bembeyaz kumsallarıyla cezbedici bir görüntüye sahip. Ayrıca Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer almasıyla birlikte doğal plajları ile de dikkat çekiyor.

3-İnsuyu Mağarasıİnsuyu ülkemizde turizme açılan ilk mağaralar arasında yer alıyor. Bölgede mağaranın şeker ve mide hastalıklarına iyi geldiği inancı yaygın. Ayrıca İl Özel İdaresi’nin kurduğu konaklama tesisi mağaranın yakınında bulunuyor ve ziyaretçilerine kapıları açık.

4-Sia Antik KentiSia; Karaot sınırlarında, çam ağaçları arasında gizemini korumaya devam ediyor. Psidia şehri özelliği de taşıyan Sia tepesinde bulundurduğu sur duvarlarıyla oldukça ilgi görüyor. İçinde bulunan hamamın 3.yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Sia ayrıca 2 kilisesi, anıt mezarları ve sur duvarlarıyla dikkat çekmekte.

5-İncirhan Kervan SarayıGıyaseddin bin Keykubat tarafından yaptırılan saray şehrin Bucak ilçesinde yer alıyor. Geometrik süslemeleri ve taç kapısıyla ilgi gören saray, geçmişten bugüne ayakta kalabilmiş nadir kervansaraylardan biri olmasıyla da görülmeye değer eserler arasında.

6-Sagalassos Antik KentiSagalassos; Burdur, Isparta ve Antalya’nın sınırları içerisinde yer alıyor. Harika bir doğanın içinde yer alan tarihi kent günümüze kadar kalıntılarını korumayı başarmıştır. Kentte yapılan kazılarda iki Roma hamamı, Ares, Herakles, Zeus, Hermes, Poseidon ve Athena’nın büstleri bulunmuştur.

7-Bakibey Konağı 17. yüzyıl sivil Osmanlı mimarisinin en güzel örneği olan konak Burdur merkezde yer alıyor. Konak Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmıştır.

8-Kremna Antik KentiTarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentin en önemli özelliği ızgara planlı bir mimariye sahip olması. Kent; bazilika, kütüphane, tiyatro ve anıtsal çeşme olmak üzere geçmişten günümüze birçok kalıntı getirmiştir. Ayrıca büyük ve küçük Athena, Hygeia, Leto, Nemesis giyimli kadın, Askepios, Herakles ve Apollon heykelleri de alanda yer alıyor.

9-Burdur GölüTektonik bir göl olan Burdur Gölü şehrin 4 km. uzaklığında yer alıyor. Göl dünyada nesli tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerine ve endemik kuş türlerine ev sahipliği yapmasıyla uluslar arası bir öneme sahip.

10-Karacaören BarajıAksu Çayı üzerinde yer alan baraj şehrin enerji ve sulama ihtiyacını karşılamasının yanı sıra doğal güzellikleri ve mesire yerleriyle de ilgi görüyor.

Siz de ülkemizin bu güzel şehrini keşfetmek isterseniz en uygun bilet seçeneklerimizi değerlendirerek yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.