Brüksel’in Sembolü: Atomium

0
1013
Atomium, Brüksel

1958 yılı Dünya Fuarı için yapılan ve atomun 165 milyar kere büyütülmüş halini tasvir eden Atomium, Brüksel’in simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor. 

Andre Waterkey tarafından Brüksel Dünya Fuarı için tasarlanan yapıda toplamda 9 küre bulunmaktadır ve bu küreler birbirine bağlanmaktadır. Küreler arası geçişin de bulunduğu yapıda en üstteki küreye çıkan asansörün ise o dönemin en hızlı asansörü olduğu ifade edilmektedir ve bu asansörün tepesi camdan yapıldığı için yukarı çıkarken gökyüzünü seyretme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Atomium: Brükselin Simgesi


Yapıda bulunan kürelerin her birinin çapı en az 18 metreyi buluyor. 2004 yılında yenileme çalışmalarının yapıldığı Atomium, bu yıl yapılışının 50. yılını kutluyor.

Şehrin en çok merak edilen yerlerinden biri olan yapı aynı zamanda Brüksel’deki en çok fotoğraflanan yerlerin başında geliyor. Hatta birçok insan Brüksel’de olduğunu kanıtlarcasına bu yapının önünde fotoğraf çekilmektedir.

Brüksel’in Simgesi, Atomium

Yapı içinde bulunan üç küre dışındaki küreler ziyarete açık bir şekilde bulunuyor. Bu kürelerin içinde Atomium’a ait çeşitli çizimler, yapının geçmişine dair bilgilerin yer aldığı sergiler gezilebiliyor. Çeşitli kürelerde ziyaretçileri farklı sürprizlerin beklediği yapıda asansörle çıkılan en yüksek kürede ise ziyaretçiler kürede bulunan teleskoptan 360 derece panoramik manzarayı izleme şansına sahip olabiliyor. Burada bulunan restoranda dilerseniz yemek yeme şansına da sahip olabiliyorsunuz.

Ziyaret Bilgileri

Adres: Avenue de l’Atomium, 1020 Bruxelles

Giriş Ücreti: Bu enteresan yapıya giriş için 12€ ödemeniz gerekiyor. Eğer Brussels Card‘ınız varsa 3€ daha uyguna giriş biletinizi satın alabiliyorsunuz.

Eğer bu farklı yapının yanında farklı yerler de görmek isterseniz ikili bilet avantajlarından faydalanmanızı öneriyoruz. Bu farklı binayla birlikte Art and Design Atomium Museum isimli plastik üzerine kurulmuş olan müzeyi de ziyaret etmek isterseniz toplamda 17€ ödemeniz gerekiyor. Ya da Atomium’a çok yakında konumda bulunan Mini Europe‘yi de ziyaret etmek isterseniz ikisi için 20,80€ ücret ödemelisiniz.

Ziyaret Saatleri: Binayı haftanın her günü ziyaret edebiliyorsunuz. Bina 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul etmektedir.

Nasıl Gidilir

Atomium şehrin en bilinen yerlerinden biri olduğu için burayı bulmak ziyaret için çok zor olmuyor. Bu yapının olduğu yere 6 no’lu metro istasyonunu kullanarak Heysel durağında indikten sonra çok kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabiliyorsunuz.

Brüksel, Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken başkentlerinden biri. Şehirde Atomium gibi sıra dışı yapıların yanında görülmesi gereken birçok tarihi bina ve müze de bulunuyor. Eğer siz de bu özel şehri keşfe çıkmak isterseniz sitemizin indirimli yurt dışı uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here