Brüksel’de Ücretsiz Yapılacak Şeyler

0
925
Brüksel'de Ücretsiz Yapılacak Şeyler

Brüksel, ücretli olarak dahil olabileceğiniz gezi ve etkinliklerin yanı sıra ücret ödemeden de keyifli zamanlar geçirmenize olanak sağlayan bir şehir. 

Eğer tatil bütçeniz düşükse Brüksel’de ücretsiz bir şekilde yapacağınız geziler ve etkinlikler sayesinde tatil giderlerinizi düşürme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer Brüksel’de ücretsiz yapılacak şeyler nedir diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Brüksel’de Ücretsiz Yapılacak Şeyler

1. Şehrin simgesi Atomium’u ziyaret edin

Atomium

1958 yılındaki fuar için yapılan ve atomun milyonlarca kere büyütülmüş halini simgeleyen Atomium, şehrin en çok ziyaret edilen simge yapılarının başında geliyor. İçine girmek ücretli olsa da bu farklı yapıyı dışarıdan görmek de hayli keyif verici.

2. Cinquantenaire Parkı’nı ziyaret edin

Cinquantenaire Parkı

30 bin hektar alanda kurulan Cinquantenaire Parkı, şehrin en önemli yeşil alanlarından biri. Burada koşu ve yürüyüş yapabilir, yeşillikler içinde dinlenme şansına sahip olabilirsiniz. Parkın içinde bulunan Autoworld, Brüksel Silahlı Kuvvetler ve Askeri Tarih Müzesi ile Cinquantenaire Müzesi girişi ücretli olan müzeler. Dilerseniz ücretini ödeyerek bu özel müzeleri de görebilirsiniz.

3. Şehrin surlarını yakından görün

Brüksel Surları

Brüksel, geçmişte surlarla düşmanlardan korunan bir şehir olduğundan, şehrin çeşitli bölgelerinde hala bu surların kalıntılarını görebiliyorsunuz. Tarihin izlerini taşıyan bu surları görmek de Brüksel’de ücretsiz yapılacak şeyler arasında bulunuyor.

4. Şehirdeki heykelleri inceleyin

İşeyen Çocuk Heykeli

Başta İşeyen Çocuk Heykeli olmak üzere şehrin dört bir yanında birçok özel heykel bulunuyor. Bu heykelleri de herhangi bir ücret ödemeden ziyaret edebilir ve fotoğraflarını çekebilirsiniz.

5. Katedrallere gidin

St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Brüksel geçmişten günümüze dini ve tarihi anlamda çok önemli pek çok katedrale ev sahipliği yapıyor. Şehirde başta St. Michael ve St. Gudula Katedrali olmak üzere görebileceğiniz pek çok katedral bulunuyor. Bu ibadethanelerin özel bölümleri dışındaki yerlerini görmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmuyor.

6. Grand Place’yi keşfe çıkın

Grand Place

Şehrin en önemli ziyaret noktalarından biri olan Grand Place, turistler tarafından en çok ilgi gösterilen yerlerin de başında geliyor. Grand Place’de keyifli bir gezintiye çıkarak civarda bulunan pek çok tarihi binanın fotoğrafını çekebilir, meydanda zaman zaman gerçekleştirilen ücretsiz etkinliklere katılabilirsiniz.

7. Şehrin parklarında huzurlu anlar geçirin

Brüksel parklarında keyif dolu anlar geçirin

Brüksel, Avrupa’nın en yeşil şehirleri arasında bulunuyor. Bu da şehirde birçok keyifle vakit geçirebileceğiniz parkın olduğu anlamına geliyor.

8. Bina duvarlarına dikkatli bak

Brüksel duvarları sana sürpriz yapabilir

Brüksel’de karikatürler ve çizgi romanlar önemli bir yere sahip. Şehirde bu alanda çok keyifli Belçika Karikatür Müzesi ve Orijinal Figürler Müzesi isminde iki müze bulunuyor. Bu müzelere giriş ücretli olsa da şehrin duvarlar

9. Avrupa Parlamento Binası’nı görün

Avrupa Parlamento Binası

Avrupa Birliği’ne ev sahipliği yapmasından dolayı Brüksel, Avrupa‘nın en önemli şehirlerinden biridir. Leopold Meydanı’nda bulunan Avrupa Parlamento Binası da şehirdeki ücretsiz görebileceğiniz binalar arasında bulunuyor.

10. Çin Evi ve Japon Kulesi’ni görün

Çin Evi

Parc de Laeken’de yer alan Çin Evi ve Japon Kulesi daha önceleri müze olarak hizmet ederken günümüzde bu yapılar sadece dışarıdan görülebiliyor. Uzak Doğu’ya meraklı ziyaretçiler eğer zamanları varsa bu yapıları da Brüksel gezilecek yerler listesine dahil edilebilir.

Brüksel’de hoşça vakit geçirmenin pek çok yolu bulunuyor. Siz de bu yolları keşfetmek ve keyifli bir tatil geçirmek için rotanızı Brüksel’e çevirebilirsiniz. Brüksel’e gitmek için biletbayi uçak bileti seçeneklerini inceleyerek kampanyalardan faydalanma şansını yakalayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here