Brüksel Belediye Binası (Hotel De Ville)

0
1000
Brüksel Belediye Binası

Belçika‘nın başkenti Brüksel, tarihi binaları ile oldukça ilgi çekici şehirlerden biri. Grand Place bölgesinde bulunan ve 13. yüzyıl mimarisini yansıtan Brüksel Belediye Binası da şehirde özel binaların başında geliyor. 

Oldukça gösterişli bir yapı olan Hotel De Ville, şehrin en çok merak edilen ve görülmek istenen yerleri arasında bulunuyor. Eğer siz de tarihi binaları merak ediyorsanız bu özel yapı mutlaka Brüksel gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Brüksel Belediye Binası

Kendinizi bir Orta Çağ sarayında hissetmenizi sağlayan Brüksel Belediye Binası (Hotel De Ville) 15. yüzyıldan günümüze ulaşmış önemli eserlerden biridir. Binanın en eski bölümünün 1420 yılında yapımı tamamlanan batı tarafının olduğu ifade edilmektedir.

Binanın dış yüzünde aziz ve soyluları betimleyen pek çok kabartma bulunuyor

Şehrin önemli yapılarından biri olan Brüksel Belediye Binası, geçmişte Fransızlarla yapılan savaş esnasında bombalanan yapının hem dışı hem de içindeki çeşitli eserler zarar görmüştür. Ancak bina hızlı bir şekilde yenilenerek eski görünümüne kavuşmuştur.

Yapının en dikkat çekici bölümü 96 metre yüksekliğe sahip kule kısmıdır. Asimetrik bir yapıya sahip olan kulenin tasarımını Jan Van Ruysbroek üstlenmiştir. Rivayete göre kuledeki hataların farkına varan mimar bunu gururuna yediremeyerek kuleden atlayarak intihar etmiştir.

Bina özellikle akşam ışıklandırmalarla harika bir görünüme kavuşuyor

Binanın içinde 16. ve 17. yüzyıldan kalma birçok nadide eser bulunmaktadır. Bina günümüzde çeşitli özel organizasyonları ev sahipliği yapmasının yanı sıra komun meclisi olarak da kullanılmaktadır.

Ziyaret Bilgileri

Adres: Grand Place, 1000 Bruxelles

Ziyaret Saatleri: Bina Nisan ve Eylül ayları arasında salı ve çarşamba günleri 15:15’de, pazar günü 10:45 ve 12:15 saatlerinde; Ekim ve Mart ayları arasında ise 15:15’de gerçekleştirilen turlar eşliğinde görülebilmektedir.

Ücret: Binaya giriş için yetişkinler 6€, öğrenciler ve 6-12 yaş arasındaki çocuklar 3€ ücret ödemektedir. 6 yaşına kadar olan çocuklardan ücret alınmamaktadır.

Nasıl Gidilir

Bina Brüksel Merkez Tren İstasyonu’na çok yakın bir konumda bulunuyor ve istasyondan 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Binaya ulaşmak için 3, 4 ya da 32 no’lu tramvay hatlarını kullanarak Bourse Beurs durağında inerek ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Yol tarifi için paylaşmış olduğumuz haritadan da faydalanabilirsiniz.

Tarihe ve tarihi binalara meraklıysanız Brüksel’i mutlaka görmelisiniz. Şehir, bu konuda sizi fazlasıyla memnun edecek kadar tarihi yapıya sahip. Ülkemizden Brüksel’e gitmek için sitemizi ziyaret ederek Brüksel uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here