Bozkırın İncisi Tuz Gölü Hakkında

0
1466

Türkiye’nin en önemli ve en güzel gölleri arasında yer alan Tuz Gölü, bembeyaz görüntüsüyle İç Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer alıyor.

Bembeyaz görüntüsünün yanında sığ olması sebebiyle üstünde rahatça yürünebilen gölde, tuz hasatı dışında manzara fotoğrafçılığı içinde oldukça tercih edilmekte. Ülkemizin en güzel göllerinden olan Tuz Gölü’nü, daha yakından incelemek için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

1.İç Anadolu Bölgesinde Ankara, Aksaray ve Konya’nın birleştiği yerde bulunmaktadır. Van Gölü’nden sonra ülkemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğini taşır.

2.Lut Gölü’nden sonra dünyanın en tuzlu gölü olma özelliğini taşır. Bu gölden üretilen tuz mutfak tuzu olarak adlandırılan tarzda kullanılmaktadır ve ülkenin tuz ihtiyacının yüzde 50’si bu göl üzerinden karşılanmaktadır.


3.Gölün kapladığı alan 1.500 km2’dir ve gölü besleyen birçok akarsular bulunmaktadır. Tuz gölü herhangi bir akıntısı bulunmamasından dolayı kapalı havza göllerinden biridir.


4.Tuz Gölü’nün bazı kısımlarında kırmızılıklar görülmektedir. Bu kırmızılığa sebep olan en önemli faktör ise dibinde oluşan kırmızı renkli yosunlardır.


5.Tuz Gölü’nün etrafında birçok canlı çeşidi yaşamaktadır. Özellikle kuşların tercih ettiği özel bölgeler arasında olan gölde; Flamingo, Suna, Çamurcan, Bataklık Kırlangıcı, Martı ve Kocagöz kuşları bulunmaktadır. Göl içerisindeki tuzluluk oranının yüksek olması sebebiyle kışın şiddetli soğuklarda bile donmadan bulunmaktadır buda kuşların yaz kış bu bölgeyi tercih etmesinin başlıca sebeplerinden biridir.


6.Göldeki tuz oranı bahar aylarında buharlaşmaya bağlı olarak yüzde 33 civarında artış göstermektedir. Tuz Gölü’nden tuzları hasat etme işlemi 3 ay sürmektedir ve bu işlem için en uygun zaman dilimi suların iyice çekildiği yaz aylarıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.