Bozcaada’nın Plajları

0
1030
Bozcaada

Çanakkale’nin iki büyük adasından biri olan Bozcaada’da birbirinden güzel plajlar var.

Ege ile Marmara’yı birleştiren Çanakkale, tarihi yönüyle ön plana çıksa da muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olduğu da bir gerçek. Bu güzelliklere sahip olan yerlerden biri de Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi. Gökçeada ile birlikte Çanakkale Boğazı’nın incisi olan ada, tatil için en ideal yerlerden biri. Bozcaada, Ege ile bütünleşen, ince kumlu tertemiz plajlarıyla sizleri bekliyor.

Ayazma Plajı

ayazma plajı

Listemizin ilk sırasında yer alan Ayazma Plajı için Bozcaada’nın en ünlü plajı diyebiliriz. Adada, plajın yerini bilmeyen birini bulmak neredeyse imkansız. Tabii ki bu popülerlik nedensiz değil; sapsarı ince kumların olduğu temiz bir kumsal ve berrak bir deniz… Plaj, bunların yanı sıra deniz bisikleti, banana, hamburger ve jet ski gibi eğlenceli aktiviteler de sunuyor. Deniz, kum ve birçok aktivite bir araya gelince, kalabalık da kaçınılmaz oluyor haliyle. Ayazma Plajı, sabahtan itibaren gün boyu vakit harcamanız gereken bir yer; geç gitmeniz halinde şezlong bulmanız imkansız hale gelebilir.

Sulubahçe Koyu

sulubahçe koyu

Sulubahçe Koyu, Ayazma Plajı’nın yanında yer almasına rağmen oldukça sakin bir plaj. Plaj çevresinde yer alan tatil siteleri bunun en önemli nedeni. Genelde site sakinlerinin tercih ettiği plajı, dışarıdan ziyaret etmek de mümkün; ancak plajda şezlong ve şemsiye için ödeme yapmanız gerekiyor. Ayrıca, plajda tesis bulunmadığı için yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanızda fayda var.

Habbele Plajı

habbeler plajı

Habbele Plajı, Ayazma ve Sulubahçe’den farklı olarak hem kumluk hem de taşlık araziden oluşuyor. Küçük bir koyda yer alan plaj, oldukça sakin. Habbele’de şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler olduğu gibi, kendi şemsiyenizle gelip vakit geçirebileceğiniz yerler de var. Bu bölgeyi özel kılan en önemli nedenlerden biri de denizin berraklığı; öyle ki plaj, özellikle su altı fotoğrafçılarının en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Beylik Koyu

Beylik Koyu

Beylik Koyu, Bozcaada’nın bakir kalan güzelliklerinden biri. Koyda bir tesis olmadığı için şezlong ve diğer hizmetler mevcut değil. Ayazma Plajı’nın yakınında yer alan koya giderken şemsiyenizi ve suyunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Koyu en ilginç kılan özelliği denizi ve kumu değil; 2015 yılında karaya oturmuş, soğan yüklü bir gemi. Özellikle gemiden sarkan halatlardan yapılan salıncaklar, ziyaretçilerin eğlence aracı haline gelmiş durumda.

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu, tahmin edilebileceği üzere adını, sahip olduğu cam gibi denizinden alıyor. Bu da özellikle su altı fotoğrafçıları için koyu bir cazibe merkezi haline getiriyor. Fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanınız olmasa bile, bir deniz gözlüğü ile su altı dünyasının canlı bir tanığı olabilirsiniz. Koyu ziyaret edenlerin bir diğer amacı da kamp yapmak. Özellikle karavan ile seyahat eden tatilciler için uygun bir konaklama alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Mitos Plajı

Mitos Plajı

Keyfinize düşkün biriyseniz, Mitos Plajı sizin için adadaki en uygun yerlerden biri. Ayazma’ya giden minibüslerle plaja ulaşmak oldukça kolay. Plajda yer alan tesisin de gayet güzel olduğunu söyleyelim. Lezzetli yemeklerin haricinde, burada gün batımını meşhur Bozcaada şarabı eşliğinde izlemeye doyamayacaksınız.

Çayır Koyu

Bozcaada’nın kuzeyinde, şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Çayır Koyu, diğer koylara nazaran hareketli bir koy. Bunun en önemli nedeni ise rüzgar sörfü. Koy rüzgar sörfüne elverişli olunca, bu alan sporcular tarafından değerlendirilmiş. Koyda bulunan kitesurf okulu sayesinde, siz de rüzgar sörfü eğitimi alabilir ve bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. Rüzgar sörfünün haricinde okulda yemek yiyebileceğiniz ve şezlong kiralayabileceğiniz bir yer de bulunuyor.

Tuzburnu Koyu

Tuzburnu Plajı

Tuzburnu Koyu, adanın merkezinden en uzakta yer alan koylardan biri. Bakir yapısıyla dikkat çeken koyda, şezlong ve şemsiye hizmeti bulunmuyor. Ayrıca denizin rüzgarlı havalarda fazlasıyla dalgalı olduğunu söyleyelim. Zaten ziyaretçiler de genellikle gün batımını izlemek için koya geliyorlar. Koyun yakınında yer alan deniz feneri ve rüzgar gülleri eşliğinde gün batımını izlemek, bu koya yapılacak en güzel şey.

Poyraz Limanı Koyu

Poyraz Limanı Koyu

Poyraz Limanı Koyu, Bozcaada merkezine en yakın koylardan biri. Şekli itibari ile çok fazla rüzgar almadığından, denizin ılık olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle yerel halkın tercih ettiği koyun, yalnızca insanlar tarafından değil; deniz kestaneleri tarafından da sevildiğini bilmelisiniz. Poyraz Koyu’na gidecekseniz, yanınızda deniz ayakkabısı ve deniz gözlüğü bulundurmanızda fayda var.

Tekirbahçe Koyu

Poyraz Limanı’na yakın bir yerde bulunan Tekirbahçe Koyu, diğer koylara kıyasla oldukça uzun bir sahile sahip. Bu uzun sahil, birçok otel ve tatil köyüne ev sahipliği yapıyor. Ücretini ödeyerek tatil köyündeki aktivitelere katılabilir, şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Ucuz ve huzurlu bir tatilin adresi Bozcaada’ya ulaşım için farklı alternatifler mevcut; özel aracınızla Çanakkale’ye ulaşıp deniz yolunu tercih edebileceğiniz gibi, Çanakkale’ye hava yolu ile de ulaşmanız mümkün. En uygun uçak biletini bulmak için ise sitemize göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here