Bodrum’un Koyları

0
368
Bodrum

Adına şarkılar yazılan, cennetten bir köşe Bodrum…

O şarkılar nasıl yazılmasın ki? Gördüğünüz her yer size ilham veriyor bu kentte. Her ne kadar ünlülerin tatil mekanı olarak anılsa da Bodrum, hala keşfedilmeyi bekleyen birçok yere sahip. Öğrencilik yıllarında çokça duyduğumuz “Ege’de dağlar kıyıya dik uzanır.” bilgisini yerinde görebileceğiniz koylar, bu yerlerin başında geliyor. Bodrum’a gitmeden önce bu koylar hakkında bilgi almak istiyorsanız, listemize göz atmanızda fayda var.

Kargıcak Koyu

Kargıcak Koyu

“Her şeyin bir bedeli  vardır.” sözünün somutlaştığı bir yer Kargıcak Koyu çünkü buraya ulaşabilmek için 2 kilometrelik bozuk bir yolda seyahat etmeniz gerekiyor. Koya ulaştığınızda buna değdiğini hissedeceksiniz. Tekne turu olmaması, ilk etapta olumsuz gibi gelse de koyun doğal güzelliğini koruyabilmesinin en önemli nedeni bu.

Torba Koyu

Torba Koyu

Torba Koyu’na ulaşım, Kargıcak’a nazaran daha kolay; fakat bakir yapısını koruyan bir yer olduğundan yol konusunda beklentinizi yüksek tutmayın. Torba Koyu’nu farklı kılan en önemli özelliği; maki bitki örtüsünün hakim olduğu bir bölgede ormana sahip olması.

Torba Koyu, tatilciler tarafından tercih edilen bir yer olsa da kalabalık olduğu söylenemez. Bölgede ucuz ve kaliteli apart oteller ve pansiyonlar bulmanız mümkün. Koyda belediye tesisleri de mevcut ki burada cüzi bir miktara lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Adabükü Doktorlar Sitesi

Adabükü Doktorlar Sitesi

Adabükü, Bodrum’daki en doğal koylardan biri. Bölge inanılmaz derecede sakin; öyle ki burada sessizliğin sesini bile dinleyebilirsiniz. Yıllar önce yapılan Doktorlar Sitesi’nin de bunda payı oldukça yüksek. Sitenin muhteşem konumuna rağmen burada ikamet etmiyorsanız, siteye girebilmeniz mümkün değil.

Bardakçı Koyu

bardakci koyu

Bardakçı Koyu için listemizde yer alan en farklı koy diyebiliriz. Diğer koylar hakkında bahsettiğimiz ulaşım zorluğu, sakinlik vs. burada tersine dönmüş durumda. Bodrum’a çok yakın olan koya ulaşım oldukça kolay. Deniz ve doğa burada da oldukça temiz ve büyüleyici. Bardakçı Koyu’nu farklı kılan en belirgin özelliği kıyı şeridine uzanan oteller. Plajlar, otellerin işletmesinde olduğu için şezlong ve şemsiye hizmeti ücretli.

Gümüşlük

gümüşlük

Gümüşlük de yoğunluk konusunda Bardakçı Koyu’ndan aşağı kalır değil. Özellikle tatil sezonunda en çok tercih edilen yerlerden biri. Gümüşlük, deniz ve plajdan ziyaden ziyade aktiviteleri ile ünlü bir yer. Gün batımı kano kiralayıp Ege’nin muhteşem maviliğinde süzülmek burada yapacağınız en güzel aktivitelerden biri.

Bodrum Akvaryum Koyu

akvaryum koyu

Akvaryum Koyu adının nereden geldiğini söylemeye gerek yok; fotoğrafa bakmanız yeterli olacaktır. Maviliğin ve berraklığın bir diğer adı olan koyda, deniz canlıları ile birlikte yüzmeye doyamayacaksınız. Koya ulaşım için tur teknelerini tercih etmeniz faydalı olacaktır. Sadece Akvaryum Koyu’nda yüzmek için bile bu turlara katılan birçok insan olduğunu söyleyebiliriz.

Aspat Koyu

Aspat Koyu

Bodrum’un birbirinden güzel koylarını paylaştığımız listemizdeki son durağımız Aspat Koyu. Türküde yer alan “Burası Da Aspat Değil Halil’im…” denilen yer tam da burası. Koy, muhteşem bir denize ve doğaya sahip olmasının yanı sıra tarihi dokusuyla da ön plana çıkıyor. Koyun zirvesinde bulunan Venedik Kalesi bölgeye geldiğinizde uğramanız gereken yerlerden.

Bodrum, her tatil sezonunda olduğu gibi bu sezon da ziyaretçilerine ev sahipliği yapmayı bekliyor. Siz de yaz tatilinizi Bodrum’da geçirmek ve tüm bu güzelliklerin tadını çıkarmak istiyorsanız, en uygun uçak bileti için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here