Bilecik’te gezilecek 4 yer

0
1515

Bilecik, Marmara bölgesinde kalan M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan tarihi geçmişe sahip bir kenttir. Milattan öncesi yıllarda, kentte tunç yapımında kullanılmak üzere Bilecik’ten kalay çıkartıldığı tarih kaynaklarında yer almaktadır.

Britanya bölgesi içerisinde yer alan Bilecik’te M.Ö 1950 yıllarında Trakyalılar yaşamaktaydı. Derin bir tarih, doğal güzellikler ve ilin kendine has kültürü ile Osmanlı döneminin önemli bir kenti olan Bilecik, Cumhuriyet tarihinde de önemli kentlerden biri olmuştur. Gezilecek ve görülecek birçok noktaya sahip olan kente ulaşım, hızlı tren, otobüs veya uçak ile yapılabilmektedir. Şimdi siz www.biletbayi.com web adresinden karşılaştırmalı uçak bileti avantajlarını değerlendirirken biz de sizin için hazırladığımız Bilecik’te gezilecek 4 yer hakkında bilgi verelim.

Bilecik seyahatinde görülmesi gereken 4 etkileyici yer

Şeyh Edebali Türbesi

Osmanlı devletinin manevi kurucusu olarak adlandırılan Şeyh Edebali’nin Türbesi, Bilecik merkezinde yer alıyor. Derin tarihimizin önemli isimlerinden biri olan Şeyh Edebali, Bilecik seyahatinde ziyaret edilmesi gereken kadim şahsiyetlerden biridir. Eski Bilecik’in kurulduğu vadi sırtında bulunan türbe, Orhan gazi tarafından yaptırılmıştır. Bir salon ve iki ayrı odadan oluşan türbenin ilk hali kubbeli idi. Ancak Yunan saldırısında tahrip olduğu için sonradan yenilenerek türbenin üzeri kiremit çatı ile örtülmüştür.

Şeyh Edebali Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi

Selçuklardan Osmanlı dönemine kadar çok önemli şahsiyetleri ağırlayan Bilecik’te ziyaret edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise Ertuğrul Gazi Türbesi’dir. Selçukların uçbeyi, Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesi, 13. Yüzyıllarda yaptırılmış, ancak net olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Bilecik’in Söğüt ilçesinde yer alan türbe, Bilecik gezisinde görülmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

1900’lü yılların başında belediye reisi Memiş Ağa tarafından “Sargı Evi” olarak yaptırılan bina, Söğüt ilçesinde müze olarak hizmet vermektedir. Ahşap işçiliği ile dikkat çeken bina, ahşap kırma çatısı ve alaturka kiremit ile dikkat çekici bir yapıdır. Müzede, yörüklere ait etnografik eserler, bölgede yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında bulunan eserler sergilenmektedir. Söğüt ilçesinde yer alan müzeyi, yılın her mevsimi ziyaret edebilirsiniz.

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

Bilecik’in Yenipazar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, Bilecik seyahatinin en etkili noktalarından birini oluşturmaktadır. 2012 yılında “Tabiat Parkı” olarak ilan edilen Harmankaya Kanyonu, görülmesi ve gezilmesi gereken alanlarıyla Bilecik’e renk katan yerler arasında kendini göstermektedir.

Harmankya Tabiat Parkı

Bilecik’e nasıl gidilir?

Bilecik, Marmara bölgesinde yer alan bir kenttir. Bursa Yenişehir Havalimanı, kente en yakın havaalanıdır. Bursa uçak bileti alarak buradan kente ulaşabilirsiniz. Karayolu ile şehre ulaşmak isteyenler ise Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenleyen otobüslerle Bilecik’e ulaşabilirler. En ucuz otobüs bileti ayrıcalıklarına sahip olmak için Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesinden Bilecik otobüs bileti fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.