Beş Minareli Şehir: Bitlis

0
1009

Türkülere konu olmuş Bitlis şehri hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikleriyle görülmesi gereken şehirlerden biridir.

Rivayete göre 1916 yılında, Anadolu’nun işgal altında olduğu dönemlerde bir baba ve oğlu şehir düşman işgalinden kurtulduktan sonra Bitlis‘e döner. Döndüklerinde şehrin harabe olduğunu ve şehirde sadece beş tane minare kaldığını gören baba, o meşhur türküyü söyler.

Kışların çok sert geçtiği şehri gezmek için en ideal mevsimin bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Havalar ısınmaya başladıktan sonra şehre bir canlılık gelir ve insanda gezme isteği uyanır. Bir çok güzelliğe sahip bu şehri gezi listenize mutlaka almalısınız.

Bitlis’te Gezilecek 5 Yer

1. Bitlis Kalesi

Bitlis Kalesi
Bitlis Kalesi

Bitlis Kalesi, Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından M.Ö 3-4. yüzyıllarda yapılmıştır. Bitlis isminin de kaleyi inşa ettiren Bedlis isimli komutandan geldiği tahmin edilmektedir. Şehrin kalbi konumunda olan kalenin etrafında herhangi bir hendek bulunmamaktadır. Kalenin konumlandığı yerin sarp yamaçlardan oluşması nedeniyle hendeğe ihtiyaç duyulmadığı düşünülmektedir. Kaleden muazzam bir şehir manzarası seyretmek mümkün olabilmektedir. Kalenin içinde Siirt‘e kadar giden tünellerin bulunduğu rivayet edilmektedir.

2. Selçuklu Mezarlığı

Selçuklu Mezarlığı
Selçuklu Mezarlığı

Selçuklu Mezarlığı, Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan tarihi olarak oldukça önemli ipuçları veren mezarlardan oluşmaktadır. Bitlis gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Mezarlık ziyaret edildiğinde geçmişteki mezarların günümüz mezarlarından oldukça farklı olduğu görülmektedir. Mezarların 3,5 metreye kadar ulaştığı ve kubbeli süslemelere o dönemde oldukça fazla yer verildiği anlaşılmaktadır.

3. Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü
Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü, Büyük İskender tarafından keşfedildiği düşünüldüğü için “Büyük İskender’in Cenneti” ismiyle de anılmaktadır. Muhteşem bir doğa harikası olan göl, doğa sever gezginlerin mutlaka keşfetmesi gereken yerlerden biridir. Kış mevsiminde kayak etkinlikleri düzenlenen gölde, yaz mevsiminde çeşitli etkinlikler ve kamp organizasyonları düzenlenmektedir. Bölgede hem sıcak su hem de soğuk su göllerinin bulunması da muhteşem bir doğa mucizesi olarak kabul edilmektedir. Fotoğrafçılar için muhteşem kareler sunan bu doğal güzellik mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Göle ulaşım Bitlis’in Tatvan ilçesinden gerçekleştirilmektedir.

4. Ulu Cami

Ulu Cami
Ulu Cami

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunan Ulu Cami üzerindeki kurşun izleriyle 865 yıllık bir tarihi gözler önüne seriyor. Geçirdiği onca badireye, gördüğü onca savaşa rağmen gururla dimdik ayakta duruyor. Günümüz mimarlarının inceleyerek mimari fikirler edindiği bu camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5. Çifte Kümbet

Çifte Kümbet
Çifte Kümbet

Bitlis’te birçok kümbet görmek mümkündür. En bilineni de Çifte Kümbet’dir. Kümbetler Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır. Kümbetlerin çadır şeklinde olması da Türkler’in göçebe yaşantısının mimari yapılara yansıdığını göstermektedir. Çifte Kümbet, Bitlis’e gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Bitlis’e hava yoluyla gitmek için önce en yakın havalimanı olan Muş‘a gelmeli ve buradan kara yoluyla yaklaşık bir saatlik bir yolculukla Bitlis’e ulaşmanız gerekmektedir. En uygun uçak biletlerine ulaşmak için biletbayi.com’u ziyaret edebilirsiniz. Kara yoluyla gitmek isterseniz Bitlis otobüs bileti için size en uygun tarihe rezervasyon yaptırma şansınız da var.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here