Batum’a Nasıl Gidilir?

0
1027
Batum Uluslararası Havaalanı

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan Batum, son yıllarda yaptığı hamlelerle Karadeniz’in önde gelen turizm noktalarından biri olmayı başardı. 

Subtropikal bir iklime sahip olan Batum, özellikle yaz ve bahar aylarında çok güzel bir havaya sahip oluyor. Akdeniz ikliminin esintilerinde güzel sahillerin tadını çıkarmak isteyen ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Batum’u cazip kılan sadece iklimi değil tabii ki. Daha önce yazdığımız Batum turu yapmak için 6 neden başlıklı yazımıza göz atarak Batum’u ziyaret etmek için birçok sebebiniz olduğunu görebilirsiniz.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Karadeniz’in Avrupa’ya bakan şehri Batum

Ülkemizle sınır komşusu olan Gürcistan’ın Batum sınırın hemen yanında bulunuyor. Şehre giriş için hava yolunu tercih edebileceğiniz gibi turlarla veya özel aracınızla kara yolunu kullanarak da Batum’a geçiş yapabilirsiniz.

Batum’a Hava Yolu İle Ulaşım

Batum’daki 2007 yılında faaliyete geçen Batumi Uluslararası Havalimanı, Batum ve Hopa yolcuları tarafından ortak kullanılmaktadır. Yolcular bu havalimanına indikten sonra Hopa’ya servislerle direk götürülmektedir. Eğer Hopa için bilet aldıysanız Batum’a geçişinize izin verilmiyor.

Batum Uluslararası Havaalanı

Daha uygun fiyata uçak bileti bulursanız Hopa için biletinizi satın alarak Hopa’ya geçtikten sonra Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a tekrar giriş yapabilirsiniz. Bu tercih yolculuğunuzun süresini uzatacağı için aradaki fiyat farkına değip değmediğini değerlendirmenizi ve tercihini ona göre yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Havalimanı’na indikten sonra 7 km. mesafede bulunan Batum şehir merkezine taksi ve dolmuş seçeneklerini tercih ederek geçebilir Batum’un tadını çıkarabilirsiniz.

Batum’a Kara Yolu İle Ulaşım

Dilerseniz aracınızla Hopa’ya yaklaşık 20 km mesafede bulunan Sarp Sınır Kapısı‘ndan geçerek Gürcistan’a giriş yapabilirsiniz. Özel araçla sınır geçilirken araç sahibinin araçta olma zorunluluğu bulunuyor. Şayet ödünç bir araba ile Gürcistan sınırlarına geçmek isterseniz, araç sahibinin aracı kullanmanıza izin verdiğine dair belgeyi Gürcüce bir şekilde onaylatmış olmanız gerekiyor.

Ülkemiz ile Gürcistan arasındaki giriş çıkışlar Sarp Sınır Kapısı’ndan gerçekleştiriliyor

Pasaport ve vize işlemlerinin ortadan kalkması ve sadece kimlikle seyahat etme ayrıcalığının başlaması ile Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin de güçlendiğini görüyoruz. Bu gelişim sonucunda Artvin’nden dolmuş ve otobüs seferleri ülkemizin herhangi bir şehrine yolculuk yapıyormuş gibi rahat bir şekilde sınır kapısını geçerek Batum’a giriş yapabiliyor.

Sınır kapısından Batum şehir merkezi yaklaşık 15 km. mesafede bulunuyor. Eğer sınırdan şehir merkezine gitmek için araç arıyorsanız taksi veya dolmuş seçeneklerinden birini değerlendirerek kısa bir yolculuğun ardından şehir merkezine gelmeniz mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here