Batum Gezi Rehberi

0
1058
Batum'a vizeye gerek olmadan geçiş imkanı bulunuyor

Batum, Acara Özer Cumhuriyet Bölgesi’nin merkezi olarak kabul edilmektedir. Çağlar boyunca birçok medeniyet tarafından idare edilen bölge halkı çoğunlukla Hristiyanlık dinine mensup; ancak bazı Gürcüler daha sonra Müslümanlığı kabul etmiştir. 

Batum, Türkiye vatandaşlarından vize istememesi ve yakınlığı nedeniyle, ülkemizden çok fazla insanın ziyaret ettiği Avrupa ülkelerinden biri. Siz de birkaç günlük bir Batum ziyareti planlıyorsanız hazırlamış olduğumuz Batum gezi rehberi ile seyahatinizin daha keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.

Batum Gezi Rehberi

Batum

Batum, diğer Avrupa şehirlerine nazaran gezilecek yerler bakımından biraz daha zayıf kalıyor. Bu şehri tamamen gezmek için size en fazla iki gün yetecektir. Daha fazla süren ziyaretlerde sıkılabilirsiniz. Bu nedenle Batum gezisi planlıyorsanız bir hafta sonu bu gezi için gayet ideal olacaktır. Batum gezinizde gerekli olabilecek bilgilere yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Gürcü Alfabesi

Ülkede hakim olarak kullanılan Gürcü alfabesi 33 sembolden oluşuyor. Gürcüce bilmediğiniz için üzülmeyin; çünkü ülkede insanların çoğu iletişim kurabilecek düzeyde Türkçe biliyor. Bunda bölgede yoğun şekilde yaşayan Türklerin etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan’ın ulusal para birimi olan Lari ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Bunun yanında Türk Lirası, Dolar ve Euro ile de Batum’da ihtiyaçlarınızı gidermeniz mümkün. Güncel kura göre 1 Lari yaklaşık olarak 1.5 TL’ye karşılık geliyor. Batum’da bulunan döviz bürolarında dilerseniz paranızı Lari’ye çevirebilirsiniz.

Güvenlik

Batum’un standart bir Avrupa şehri kadar güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Şehirde yankesicilik olaylarına rastlansa da bunun korkulacak düzeyde olmadığını belirtelim. Turistlere karşı genel olarak dürüst ve saygılı bir şehir olan Batum’da her yerde karşılaşabileceğiniz turiste kazık atmaya çalışan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar karşısında sorun yaşamamak için yanınızda sadece ihtiyacınız kadar nakit taşımanız ve mümkün olduğunca para yerine kredi kartı kullanmanız faydalı olacaktır.

Elektrik Prizleri ve İnternet

Elektrik prizleri ülkemizdeki gibi olduğundan Türkiye’den giden ziyaretçilerin priz konusunda sıkıntı yaşamayacağını söyleyebiliriz. İnternet konusunda birçok otel ve cafe restoranlarda ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz wi-fi imkanı bulunmakta. Bunun yanı sıra internet cafelerde de internete girmeniz mümkün.

Batum İklimi

Batum, Subtropikal bir iklime sahip

Karadeniz Bölgesi’nde bulunmasına rağmen Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz. Bu da bölgenin Nisan ayından itibaren eylül sonlarına kadar sıcak bir iklime sahip olduğu anlamına geliyor. Gene de size tavsiyemiz Batum ve diğer gezilerinizde her ihtimale karşı çeşitli iklim koşullarına uygun birer parça kıyafet taşımanız yönünde olacaktır. Böylece gittiğiniz yerde hava muhalefetine karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Bu da gezinizin hava koşulları nedeniyle tatsızlaşmasını önleyecektir.

Batum Alıveriş

Eğer hediyelik eşya bakıyorsanız ağaç oyma maşrapalar en çok tercih edilen eşyaların başında geliyor. Bunun yanı sıra içki, sigara ve elektronik eşyaların ülkemize göre hayli uygun fiyatlara satıldığını söyleyebiliriz.

Batum Gece Hayatı

Batum gece hayatı

Batum, gece hayatı açısından çok özel bir şeyler vadeden bir yer değil. Sıradan gece kulüplerinin bulunduğu Batum’da gece kulüplerinde sıklıkla sorunlar çıkabiliyor. Gece kulüplerine girişte belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Gümrük Bilgileri

Dedik ya Gürcistan’da elektronik cihazlar, sigara ve alkol ülkemize göre çok ucuz diye. Dönüşünüzde gümrükten geçerken 30 kg’ı aşmayan ve 500 Lari’yi geçmeyen ürünleri vergiden muaf bir şekilde geçirebiliyorsunuz. Bunun için Gürcistan’da 3 gün boyunca bulunmanız gerekiyor. Aynı zamanda 3o bin Lari ve üzeri dövizler bildirilmediği takdirde dövizlere el konuluyor. Bu nedenle yanınızda götürdüğünüz dövizin beyanını ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Batum Konaklama Olanakları

Batum’da gezginler için uygun konaklama olanakları sunan çeşitli hostelleri bulmak mümkün. Bunun yanında bütçeye göre çeşitli otellerde de konaklama imkanına sahipsiniz. Özellikle son yıllarda Batum’un otel konusunda büyük bir atılım yaptığını söyleyebiliriz.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Gürcistan, ülkemizden vize istemeyen ülkeler arasında bulunuyor. Türk vatandaşları Sarpi Sınır Kapısı’ndan pasaport veya sadece kimlikleriyle kolay bir şekilde geçebilmektedir.

Batum’a vizeye gerek olmadan geçiş imkanı bulunuyor

Batum’a şahsi aracınızla sınır kapısından geçerek gitmeniz mümkün. Eğer araç sizin üzerinize değilse araç sahibinin size aracı kullanmanıza müsaade ettiğine dair Gürcistan Konsolosluğu tarafından onaylanmış vekaletnamenin yanınızda bulunması gerekiyor.

Dilerseniz ülkemizden Batum’a gerçekleştirilen uçak seferleriyle de Batuma’a gitmeniz mümkün. Batum Havalimanı, Batum uçak biletiBatum ve Hopa tarafından ortak bir şekilde kullanılmaktadır. satın alarak siz de Batum’u keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Eğer yolculuk eden kişi 18 yaşını doldurmamışsa, kişinin yanında olmayan ebeveynlerinin iznini gösteren belgenin mutlaka yanında bulundurması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin uçuşuna izin verilmemektedir. Aynı zamanda Gürcistan’a girişte yanınızda kullanmanızın zorunlu olduğunu gösteren onaylı belge olmayan hiçbir ilacın bulundurulmasına müsaade edilmiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here