Batum Botanik Parkı, Batum

0
1092
Batum Botanik Bahçesi

Gürcistan özerk bölgelerinden Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da bulunan Batum Botanik Parkı, bölgenin en çok ziyaret edilen noktalarının başında geliyor.

Batum’un merkezine 9 km. mesafede bulunan park 110 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük botanik parklarından biri olarak gösteriliyor. Botanik parkta 5 binin üzerinde bitki türünü inceleme fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Birçok bitki örtüsüne ve iklime ait bitki türü ile oluşturulan Batum Botanik Parkı, Karadeniz manzarasıyla da kendisine hayran bırakıyor.

Batum Botanik Bahçesi

Bahçenin kurulma aşamasında Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov‘un büyük katkıları bulunmuş. Bu botanikçinin katkılarıyla 3 Kasım 1912’de açılan botanik park, günümüzde bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Park 2006 yılından bu yana bağımsız bir enstitü tarafından idare edilmektedir.

Parkta 5 binden fazla bitki türünü inceleyebiliyorsunuz

Bahçenin tadını en güzel yürüyerek çıkarabileceğinizi söylememiz gerek. Bu şekilde bahçenin tamamını ortalama 4-6 saatlik bir zaman diliminde gezmeniz mümkün; ancak yürüyerek zorlanırım derseniz akülü arabalardan kiralayarak bahçeyi daha hızlı bir şekilde de gezme şansına sahip olabilirsiniz.

Batum Botanik Parkı’ndan Karadeniz manzarası

Batum Botanik Parkı Ulaşım

Batum Botanik Parkı’na şehir merkezinden hem taksi ile hem toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün. Taksi ile gelecek olursanız iyi bir pazarlıkla yaklaşık 10 Lari (15 TL) karşılığında botanik parka ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma kullanmak isterseniz 31 no’lu minibüsle 1 Lari (1,5) TL karşılığına yolculuğunuzu gerçekleştirmeniz mümkün. Botanik Park’ı ziyaret için de 8 Lari(12 TL) ödemeniz gerektiğini belirtmemiz gerek.

Parkı akülü araçlarla gezme şansına sahipsiniz

Vizesiz, sadece kimlikle geçişin sağladığı rahatlık sayesinde son yıllarda Gürcistan’a daha fazla Türkün yolculuk ettiğiniz söyleyebiliriz. Ülkemizden düzenli olarak gerçekleştirilen seferlerle Gürcistan’a geçip keyifli bir hafta sonu geçirme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için Batum uçak bileti sayfamızdan en cazip fiyatlardan biletinizi alabilirsiniz.

Dileyen ziyaretçiler Artvin Hopa’da bulunan Sarp Sınır Kapısı‘ndan özel araçlarla veya otobüslerle de Gürcistan‘a geçerek Gürcistan’ı daha yakından tanıma fırsatı bulabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here