Barcelona’da Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Yer

0
1582
Belcekız Plajı

İber Yarımadası’nda bulunan Barcelona, Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Barcelona, eşsiz kültürel yapısıyla tam bir Avrupa şehri…

Barcelona’da mutlaka görmeniz gereken 11 yer yazısını derledik. 9. yüzyılda Katalon bir asilzade aile tarafından kurulan kent, dünyaca ünlü ressam Picasso’nun da uzun yıllar yaşadığı şehir olup sanatçı “mavi dönemim” dediği eserlerini burada yaratmıştır.

Picasso’nun yanı sıra Miro, Gaudi ve Dali gibi önemli sanatçılar da burada yaşamış ve pek çok esere bu şehirde hayat vermişler.. Bu sayede şehir önemli bir sanat merkezi haline gelmiş.. Özellikle boğa güreşlerinin yapıldığı kent merkezinde yer alan arena dünyanın dört bir yanında merak uyandırırken  turistler için oldukça ilgi çekici bir şehirden bahsediyoruz. İspanya’nın en önemli şehri aynı zamanda bir turizm cenneti..

#1 Barcelona’da Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Yer

Dilerseniz sözü fazla uzatmadan  bu harikalar kentinde gezip görmeniz gereken yerleri inceleyelim;

1- Girona – Barselona

Barcelona’nın tarihi dokusuyla ve ortaçağ havasıyla ünlü bir şehridir. Burada ziyaret edilebilecek yerler; Ana Katedral, Sant Feliu Kilisesi, Bany Arabs, Girona surları ve Llbertat caddesi… Özellikle Llbertat caddesinde bulunan kafe ve restaurantlarda vakit geçirmek oldukça eğlencelidir.

2- Casa Mila

 

Casa Mila ya da diğer adıyla La Pedrera 1906-1910 yılları arasında sanat meraklısı olan politikacı Pere Mila için Antoni Gaudi tarafından inşa edilmiştir. Passeig ve Gracia Bulvarında yer alan yapı mimarisiyle dikkat çekse de aslında en çok sıra dışı çatısı ilgi görmektedir. Ayrıca eser Antoni Gaudi’nin Sagrada Famila Bazalikası’ndan sonra şehirde dikkat çeken ikinci büyük yapıtıdır.

3- La Boqueria Pazarı

Pazar, La Rambla’da yer almaktadır. Yöresel lezzetleri tatmak ve sanatsal faaliyetler dışında bir şeyler yapmak isteyenlerin uğrak mekanı haline gelmiş oldukça ünlü bir pazardır. Pazar yerli halk ve turistlerin uyum içinde olduğu, hoş görünümü ile ilgi çeken oldukça güzel ve renkli bir mekandır. Sürekli kalabalık ve haraketli atmosferi rağbet görmesinin başlıca nedenlerindendir.

4- Poble Espanyol Müzesi

Poble Espanyol Müzesi küçük bir İspanyol köyü şeklinde tasarlanmış bir açık hava müzesidir. Joseph Puigi Cadafalch tarafından tasarlanan müzenin inşa edilme amacı, İspanya’nın farklı yerlerinin ve mimari ile kültür yapılarının sergilenmesidir. Müze 13 ayda inşa edilmiş, yapılma aşamasında 6 aylık bir proje olarak düşünülmüş olsa da gördüğü yoğun ilgi nedeniyle kalıcı olmuş ve şehrin en turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

5- Santa Maria Del Mar Kilisesi

Bu kilise 14. Yy’da La Ribera sakinleri tarafından yapılmıştır. Gotik mimarisiyle ilgi gören kilisenin deniz kenarında yer alması etkileyiciliğini olumlu yönde etkilemiştir. Bu nedenle şehirdeki diğer kiliselere nazaran daha özel bir yere sahiptir.

6- Barselona Picasso Müzesi

Müze, 1963 yılında kurulmuş ve Picasso’nun kişisel eşyalarının yanı sıra “mavi dönemim” dediği 1901-1904 yılları arasındaki eserleri yer almıştır. Barcelona Picasso Müzesi şehirde ilgi çeken yerlerden biri olması nedeniyle turistler tarafından rağbet görmektedir.

7- Barselona Katedrali

Barcelona’nın en önemli dini yapılarından olan Barselona Katedrali gotik mimarisiyle dikkat çekmektedir. Katedralin inşasına 2. Jaume’nin emriyle başlanmış, ancak 20.yy’da Ana Sivri kulenin inşasıyla tamamlanmıştır.

8- Torre Agbar Gökdeleni

Torre Agbar Gökdeleni, şehrin en önemli simgelerinden biridir. Carrer badajoz ve Avingude diagonal arasında yer alan 38 katlı bir gökdelendir. Bina göğe doğru uzanan, oval şekilli ve oldukça dikkat çekici bir binadır. Bina, Fransız mimar Jean Nouvel ve İspanyol firması iş birliği ile inşaa edilmiştir.

9- Barselona Nou Camp Stadyumu

Nou Camp Stadyumu F.C. Barcelona futbol takımına ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 11. En büyük stadyumu olan Nou Camp, 1957 yılında yapılmıştır. Stadyumun en önemli bir diğer özelliği de stadyum içerisine reklam almayan tek spor kulübü olmasıdır. Bunun nedeni ise, stadyumun oldukça estetik bir görüntüye sahip olması ile bu görüntüye reklam yakışmayacağıdır. Futbol severler tarafından yoğun ilgi gören stadyum özellikle erkek turistler tarafından rağbet görmektedir.

10- Güell Parkı

Barcelona'da mutlaka görmeniz gereken 11 yer

Park Güell, çizgi filmlerden fırlamış gibi duran yapılarıyla Barcelona’nın en ünlü ve en sıra dışı parkıdır.  Bu eser de Antoni Gaudi tarafından yapılmış ve Sagrada Familia Bazilikası’ndan sonra yarattığı en önemli eseridir. Projede Park Güell’de ortak bahçeleri bulunan, 60 evden oluşan bir site meydana getirmek planlansa da yalnızca evlerden ikisinin birleştirilebilmesi sonucunda proje iptal edilmiş ve park 1922’den sonra halkın kullanımına açılmıştır.

11- Kutsal Aile Kefaret Tapınağı ve Bazilikası

Barcelona'da mutlaka görmeniz gereken 11 yer

Sagrada Familia Bazilikası, Barcelona’nın simgesi olmakla beraber en önemli yapısı ve Katalan mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseridir. Bu bina ilginç yapısı ile dünyadaki en alışılmadık tapınaklardan biri olmasıyla oldukça ilgi görmektedir. Bu nedenle bu görkemli bazalika şehre gidenler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Barselona’da mutlaka görmeniz gereken yerlere ek tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.