Avusturya’nın Kruvasanı Fransalı Oldu

0
737

Fransa’ya gittiğiniz ilk andan itibaren ilk dikkatinizi çekecek şeyi ben söyleyeyim. “Arnavut kaldırımlı sokaklarda yer alan pastaneler.” Bu pastanelerin en büyük özelliği, genelinde pastel renkli masalardır. Bir de iç tasarımında dikkat çeken bir güzellik. Biraz daha yaklaşıp kahvaltılık bir şeyler için göz attığınızda hiç de yabancı gelmeyecek bir börek göreceksiniz. Bu böreğe Fransızca “croissant” ismi verilmiş. Böreği görmeden önce ismi garip gibi gelecektir ama bu börek Türkiye’de de fazlasıyla gördüğünüz “ay çöreği”dir. Aslında bunun anayurdu için her ne kadar Fransa dense de bu böreğin anayurdu Avusturya’dır.

Kruvasan Sabah Kahvaltısı
Ay Çöreği (Kruvasan)’in tarihi geçmişi 17. Yüzyıllara kadar uzanıyor. Hakkında çok farklı hikâyeler, çok farklı söylentiler olsa da en sağlam hikâye şöyledir; Viyanalı fırıncılar, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1683’teki kuşatmasından kurtulmalarına istinaden bu böreği yapmışlar. Zaten şekil olarak baktığınızda da bu yönü kendini ele veriyor. Börek, Osmanlı imparatorluğunu temsil eden “Hilal” şeklinde yapılmıştır. Yani bir anlamda kruvasan için “Kutlama böreği” de diyebiliriz.

Ay çöreği yedinizmi?
Kruvasan, ilk olarak yukarıda anlattığımız gibi ortaya çıkmıştır. Bu dönemden sonra yıl 1830’u gösterdiğinde, Avusturyalı bir asker, Fransa’nın başkenti Paris’te bir pastane açmış ve bu böreği buraya taşımıştır. Adına da Fransızca “croissant” demiş, zamanla da börek Avusturya’dan çok Fransa ile anılmaya başlamıştır.

Kahvaltı zamnı.

Zamanla Kruvasan üzerine farklı fikirler üretilmiş, lezzetinde değişik damak tatlarına da yer verilmiş. Aslında kat kat yapılıp arasına çikolata serpilen börek, tatlı sevmeyenler için de tuzlu olarak yapılmaya başlamıştır. Malzemesi ve yapılışı oldukça basittir. Yufka hamurunu kat kat yapıp arasına da çikolata serpin ve fırına sürün. Tabi ki farklı fikirlerle farklı lezzetleri ortaya koymak size kalmış. Şimdiden Afiyet olsun…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim