Antalya’da Gezilecek 6 Yer

0
2081
Antalya

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 6 YER

Antalya
Antalya

“Gidin ve bana yeryüzündeki cenneti bulun!” Bu lafın sahibi, Helenistik dönemde MÖ 159-138 yılları arasında yaşamış olan Bergama Kralı II. Attalos. Askerlerinin beğendiği yeri beğenen Attalos, buraya bir liman şehri kurdurur ve şehir, “Ataleia” adını alır. Zamanla Arap kaynaklarında “Antaliye” olarak geçen bu liman şehri, Türk kaynaklarında “Adalya”ya, 20. yüzyıldan itibaren de “Antalya”ya dönüşür.

“Cennet” Antalya, sadece Türkiye’nin en turistik şehirlerinden biri değil, en kalabalık beşinci şehri ünvanını taşıyor. Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Antalya, birçok medeniyete başkentlik yapmıştır. Sırayla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’a ev sahipliği yapmıştır. Gelin, turizm deyince ilk akla gelen şehirlerden olan Antalya’daki 6 güzelliği adım adım gezelim.

1. Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Ülkemizin en güzel şelalerinden olan Manavgat Şelalesi, Antalya’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan şelale, Antalya il merkezine 72 km mesafede bulunur. Burası, sadece doğaseverleri değil spor tutkunlarını da mutlu edecek bir yer. Rafting ve araçla safari turları da Manavgat gezisinde sizi bekliyor.

2. Karain Mağarası

Karain Mağarası
Karain Mağarası

Karain, ülkemizin en büyük mağaralarından biridir. Antalya’nın Yağca Köyü’nde yer alan mağara, denizden yaklaşık olarak 450 km yüksekte bulunur. Burası, ülkemizdeki mağaralar listesinde, içinde insan yaşamış olan en büyük mağaradır. Adım adım ilerlerken, giderek derinleşen odalar ve büyüleyici bir atmosfer, 500.000 yıl öncesinden izler taşıyan Karain Mağarası’nda sizleri bekliyor.

3. Antalya Müzesi

Antalya Müzesi
Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, Likya, Pamfilya ve Psidia Antik Kentleri’nin, dünya çapında bir numaralı temsilcisidir. Bu alanlarda çalışan bilim adamlarını mıknatıs gibi çeken müze, Antalya Konyaaltı’nda yer alır. 30.000 metre karelik alana kurulmuş olan müzede, birçok açıkhava galerisi ve on dört de sergi alanı mevcuttur.

4. Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezi

Evet, yanlış duymadınız. Kış soğuğunu iliklerimizde hissettiğimiz şu günlerde, Antalya’da bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, Beydağları’nda bulunuyor. Antalya, yaz turizminde olduğu kadar kış turizminde de iddialı. Bu alanda bulunan 500 sevimli dağ evinden birinin, zevkinize ve bütçenize uyacağına inanıyoruz.

5. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, insanı Akdeniz’de olduğunu hissettiren doğa harikalarından biri. İçinde bir de Gençlik Parkı bulunan şelale, yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta bulunan Lara Plajı’nda 50 m. yükseklikten denize dökülür. Antalya’ya gelmişken, kesinlikle bu manzarayı görmeye değer…

6. Olympos Teleferik

Olympos Teleferik
Olympos Teleferik

Olympos Teleferik, dünyadaki en uzun teleferiklerden biri. Çamyuva ve Tekirova arasında bir konumda, Kemer’de yer alır. Olympos’un tüm görkemiyle sizi selamladığı bu coğrafya, size oksijenin doruklarını sunuyor. Deniz seviyesinden 726 metre yüksekte olan Olympos Teleferik’e aracınız ya da toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

Doğal harikaları ve tarihi yapıları ile en gözde turistik şehirlerden olan Antalya’ya, Bilet Bayi Antalya uçak biletlerini buradan inceleyerek ya da Bilet Bayi Antalya otobüs biletlerini bu sayfadan inceleyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Akdeniz’in bu zarif şehrinde, şimdiden iyi tatiller dileriz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here