Ankara’da Tarihi Bir Yer: Beypazarı

1
1653

Ankara‘nın güzide ilçesi Beypazarı’ı, kültür turizminin önemli adreslerinden biri.

Tımarlı sipahi merkezlerinden biri olan Beypazarı, Osmanlı döneminde bölgenin en önemli ekonomi merkeziydi. Tarihi yönü ağır basan kent, Osmanlı haricinde aynı zamanda Hititlere, Friglere, Romalılara ve Bizanslılara ev sahipliği yapmıştır. Beypazarı, tüm bu tarihi ve kültürel birikimiyle Ankara‘nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Bilet Bayi olarak bu şirin kenti sizler için inceledik.

Beypazarı’nda Nereleri Gezelim?

Yaşayan Müze

Beypazarı’ndaki Yaşayan Müze, adı gibi gerçekten de yaşayan bir müze. 19 yüzyılda Abbaszade Mustafa Efendi tarafından yaptırılan bina, günümüzde ebru, hat sanatı, ıhlamur baskı gibi geleneksel sanat atölyelerine sahip bir müze konumundadır. Müzeye giriş ve bu atölyelere katılmanın ücrete tabi olduğunu belirtelim.

Alaaddin Sokak

Eskişehir için Odunpazarı, Karabük için Safranbolu ne ise Beypazarı için Alaaddin Sokak da odur. Sokakta Osmanlı mimarisine ait 3500 tarihi ev ve konak yer alıyor. Yalnızca 2 konak müze haline getirilerek ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Geri kalan konak ve evlerde gündelik yaşam devam ediyor. Ayrıca sokakta ev hanımlarının kurmuş oldukları stantları ziyaret edebilir, el emeği ürünlerden satın alabilirsiniz.

İnözü Vadisi

inözü vadisi

Beypazarı yalnızca kültürel ve tarihi yapısıyla dikkat çeken bir ilçe değil; doğal güzelliğiyle de ziyaretçilerini büyülüyor. İnözü Çayı’nın aşınmasıyla oluşan İnözü Vadisi, Beypazarı’nda görülmeye değer yerlerden bir diğeri. Birçok mağaranın bulunduğu vadi; yüzden fazla kuş, altmıştan fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca vadide, yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz restoranlar da mevcut.

Tekke Yaylası

tekke yaylası

Ankara, denizi olmayan bir şehir olsa da birbirinden güzel yaylalara sahip. Tekke Yaylası, bu yaylalar arasında en bilineni. Yayla, özellikle Ankara’da şehir hayatından kaçmak isteyenlerin uğrak noktası. Beypazarı’na 10 kilometre uzaklıktaki Tekke Yaylası’nda piknik yapmak en popüler aktivitelerden biri. Özellikle her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Piknik ve Güveç’ gününe katılım oldukça yüksek.

Beypazarı ve Ulaşım

beypazarı ulaşım

Beypazarı, Ankara’nın 100 km kuzeybatısında kalıyor ve İstanbul’dan özel aracınızla ulaşmak oldukça kolay. Otobüs tercih edecekler, Ankara’daki otobüs terminalinden aktarma yaparak Beypazarı’na ulaşabilirler. Uçak ile gitmek isteyenler ise Esenboğa Havalimanı‘ndan kara yolu ile kente ulaşabilirler. En ucuz bilete ulaşmak için ise Bilet Bayi’nin sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

Beypazarı’nın Kendine Has Lezzetleri

Ankara Beypazarı kurusu

Beypazarı, tarihi yapısı gibi zengin bir mutfağa sahip. Türkiye‘nin havuç ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan kentte, havuçlu ürünler oldukça meşhur. Havuç dondurması ve havuç lokumu Beypazarı’na gidenlerin mutlaka tatması gereken lezzetlerden. Ayrıca Beypazarı kurusu, yaprak sarma, ince hamurlu baklava, yarımca ve höşmerim de kentin diğer ünlü yemeklerinden.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

1 YORUM

  1. Safranbolu’ya çok benziyor gerçekten bayılıyorum bu bakir güzelliği olan ve bozulmamış köy havası olan yerele umarım hiç bir zaman bozulmaz

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here