Anılarıyla Tarihi Sinop Cezaevi

0
1261

Binlerce yaşantıya, nice acıya şahitlik etmiş olan Sinop Cezaevi günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Sinop’un sembol yapılarından biri olan cezaevi bölgenin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri. Cezaevini ziyaretinizde ziyaret odaları, kadınlar koğuşu, metrelerce yükseklikteki duvarlar, çocuk ıslah evi ve daha bir çok sıra dışı ve etkileyici yapıyla karşılaşıyorsunuz.

Anılarıyla Tarihi Sinop Cezaevi
Anılarıyla Tarihi Sinop Cezaevi

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de tasvir edilen Sinop Cezaevi’nin alt zindanları dünyaca meşhurdur. Rivayete göre cezaevinin en alt zindanlarında mahkumlar bellerine kadar suyla dolu hücrelerde kalırmış ve bu hücrelere atılan mahkumların bir daha gün ışığı göremediği söylenir. Denizin kıyısında bulunan hapishane’de yatan mahkumların nemden ve rüzgardan dolayı ciddi sorunlar yaşadığı da belirtilmektedir.

Sebahattin Ali Koğuşu
Sebahattin Ali Koğuşu

Birçok kitaba, filme, şarkıya konu olan hapishanede Refik Halid Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Zekeriya Sertel, Sebahattin Ali gibi ünlü isimler yatmıştır. Sebahattin Ali’nin yazmış olduğu ve daha sonra çeşitli sanatçılar tarafından bestesi yapılan “Aldırma Gönül” şiiri da sanatçının hapishanede geçirdiği günleri anlatmaktadır. Ferhan Şensoy’un “Pardon” filmi de 2004 yılında gene burada çekilmiştir.

Sinop Cezaevi Ziyaret Bilgileri

Sinop Cezaevi’ni nisan ayından ekim ayına kadar 09.00-19.00 saatleri arasında, diğer aylarda ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü açık olan cezaevi ziyaret ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiştir.

Sinop cezaeviiSinop’a Nasıl Gidilir?

Sinop’a gitmek için Sinop uçak bileti sayfamızdan bilet fiyatlarını karşılaştırarak en uygun bileti alabilirsiniz. Dilerseniz otobüs bileti sayfamızdan otobüs biletlerini de inceleyebilirsiniz. Havaalanından veya otogardan şehir merkezine giderek Sinop Cezaevi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tarihin görkemli tanıklarından olan bu yapıyı en kısa sürede mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here