Anadolu’da Köklü Bir Coğrafya: Sivas

0
1113
Sivas

Sivas, Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri.

Yüz binlerce Sivaslının İstanbul‘da yaşaması sizi aldatmasın. Hayat şartları birçok insanı büyük şehirlere göç etmeye zorlasa da Sivas, geride kalanların yaşamaktan keyif aldığı bir şehir. Kaldı ki tarih boyunca birçok medeniyetin yerleşim alanı olmuş. Lezzetli mutfağı, zengin tarihi, büyüleyici doğası ve cana yakın insanları ile Sivas, görülmeye değer yerlerden.

Sivas Hakkında Genel Bilgiler

Sivas

Sivas’ın milattan önce 2 binlere dayanıyor. Roma İmparatorluğu döneminde kurulduğu düşünülen şehir, o dönemlerde “Sebasita” adıyla anılıyormuş. Sivas, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapsa da şehrin önemli bir Anadolu kenti olması, Anadolu Selçuklu dönemine denk geliyor. Sivas’ta Selçuklulardan kalan tarihi yapıları gördüğünüzde, bunu fark edeceksiniz.

28.488 km² ile geniş bir coğrafyaya sahip olan Sivas’ta, iklim de yüz ölçümüne bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Yıl içerisinde sıcaklık neredeyse -40oC ile 40oC arasında seyrediyor. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun zaman bahar ayları.

Sivas’ta Ulaşım

Sivas Ulaşım

Sivas, şehir içi ulaşım konusunda pek fazla seçenek sunmuyor. Raylı sistemlerin olmadığı şehirde, toplu taşıma halk otobüsleri ve dolmuşlarla sağlanıyor. Şehir içi ulaşım imkanları zayıf olsa da Sivas’a ulaşım oldukça kolay; kara yolu, demir yolu ve hava yolu seçenekler arasında. Sivas’a hava yolu ile ulaşmak istiyorsanız, en uygun uçak bileti için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sivas’ta Nereleri Görmeli?

Buruciye Medresesi

Aşık Veysel’in şehri, Türkiye‘de kültür turizmi için ideal yerlerden biri. Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Gök Medrese, Gökpınar Gölü ve Sızır Şelalesi gibi Sivas’ta yer alan tarihi yerleri ve doğal güzellikleri görmek için ‘Sivas’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Eli Boş Dönmek Olmaz

anadolu kültürü

Nereye giderseniz gidin size orayı hatırlatacak bir şeyle dönmek, güzel anılarınızı somutlaştırmak için en iyi yöntem. Sivas’ta bu amacınıza uygun birçok yer mevcut. Dokuma halılar, gümüşler, kemik tarağı ve bıçağı Sivas’ı ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Özellikle Şifaiye Medresesi’nde bulunan dükkanlar, hediyelik eşya alışverişinin merkezi konumunda.

Sivas Mutfağı

sivas mutfağı

Sivas mutfağında, hamur işi şehre has lezzetler arasında başı çekiyor; gömme, Sivas katmeri, Sivas mantısı olarak bilinen hingel ve katmerin farklı bir çeşidi olan kete hamur işi sevenlerin Sivas’ta denemesi gereken yemeklerden. Anadolu’nun bu güzel şehri, et yemeklerinde de ünlenmiş durumda; baharatsız etin tadını alabildiğiniz Sivas köftesi ve patlıcan, biber ve etin muhteşem uyumu Sivas kebabı, etobur misafirler ile buluşmayı bekliyor.

 

 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here