Amazon Adası ve Amazon Köyü, Samsun

0
2251

Samsun bölgesinde yaşadığı rivayet edilen kadın savaşçı Amazonlar, Samsun için önemli değerlerden biridir. Batı Yakası’nda hayata açılan Amazon Adası ve Amazon Köyü de Samsun’un en çok ilgi gören yerlerinden birisi olmayı başarmıştır.

2010 yılında hayata geçirilen Batı Park projesinde yapay bir şekilde meydana getirilen Amazonlar Adası ve adanın içinde bulunan Amazon Köyü ile Samsun, mitolojiden yola çıkarak görülmeye değer bir ziyaret noktası ortaya çıkarmıştır. Eğer siz de yakın zamanda bir Samsun gezisi planlıyorsanız Amazon Adası ve Amazon Köyü mutlaka listenizde bulunmalı.

Amazon Adası ve Amazon Köyü

Amazon Adası girişinde sizi bir amazon ve iki aslan heykeli karşılıyor

Efsanelerde çok önemli bir yere sahip olan Amazon kadınları erkeklerini kendilerine köle ederek kendilerine hizmet etmelerini sağlarmış. Bu kadınların savaşma ve ata binme konularında oldukça maharetli oldukları rivayet edilmektedir. Amazonların Samsun’un Terme bölgesinde yaşadığı söylenmektedir.

Aslan heykelinin ağzına çıkarak manzarayı seyredebiliyorsunuz

Amazon Adası, Amisos Tepesi yamaçlarında 50 bin metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Ada, sizi girişte dev bir amazon heykeli ve bu heykelin iki yanında bulunan 2 adet devasa Anadolu aslanı heykeliyle karşılıyor. Amazon heykeli 12.5 metre yüksekliği ve 4 metre genişliğiyle elinde savaş aletleriyle gururlu bir şekilde duruyor. 24 metre uzunluğa sahip aslan heykelleri ise 11 metre yüksekliğiyle oldukça heybetli görünüyor. Aslan heykellerinin alt kısmındaki kapıdan geçerek merdivenlerden aslanların ağzına geçmek mümkün. Buradan manzarayı seyredebiliyorsunuz.

Amazon Köyü

Heykellerin 100 metre sağ tarafında kurulan Amazon Köyü ise Amazon kadınlarının yaşamlarına ışık tutan bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve On Dokuz Mayıs Üniversitesi‘nin birlikte yürüttüğü bir proje olarak ortaya çıkan köyde amazon kadınlara ait bal mumundan heykeller dikkat çekiyor.

Amazon Köyü toplamda 2 milyon TL’ye mal oldu

Amazon Köyü Ziyaret Bilgileri

Amazon Köyü’nü 2 TL giriş ücreti karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Köyü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gezmeniz mümkün. Ada girişindeki aslanların ağzına çıkmak istiyorsanız akşam vaktinde buna müsaade edilmediği için gündüz gitmenizi tavsiye ederiz; ancak heykellerin akşam ışıklandırmasıyla bir başka güzel olduğunu da söylememiz gerek. Adada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir de cafe hizmet veriyor; ancak cafe çok geniş bir menüye sahip değil.

Amazon Adası’na Nasıl Gidilir?

Amazon Adası ve Amazon Köyü Samsun’un Baruthane bölgesinde yer almaktadır. Şehrin oldukça merkezi bir noktasında bulunan Batı Park’a dolmuş, otobüs ve tramvayla gelmeniz mümkün. Şehrin hemen hemen her yerinde buraya toplu taşımayla gelebilirsiniz. Özel aracınızla gelmek isterseniz de haritadan yol tarifi alarak bu farklı adayı ve köyü ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.