Akdeniz’in Tatil Güzeli: Alanya

0
800
Alanya

DENİZ-KUM-GÜNEŞ ÜÇLEMESİNİN KRALİÇESİ: ALANYA

Alanya
Alanya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Alanya” deyince, sizin de aklınıza tatil gelmiyor mu? Akdeniz Bölgesi’nin, adı tatille birlikte anılan ve Antalya’nın bir ilçesi olan Alanya, Alanya, ziyaretçilerine deniz-kum-güneş üçlemesinden çok daha fazlasını sunuyor. Kuzeyinde Toroslar bulunan bu Akdeniz şehri, Roma, Bizans, Selçuklu ve tabii ki Osmanlı gibi birçok imparatorluktan nice eser barındırıyor. Siz siz olun, Alanya’ya yolunuz düşerse, sadece sahilde güneşleneceğinizi var saymayın!

KALE VE KULESİ BOL ŞEHİR: ALANYA KALESİ&KIZIL KULE

Tarihi Helenistik döneme dayanan Alanya Kalesi, Kandeleri adıyla da bilinir. Denizden 250 metreye yükselen bir yarımada üzerinde bulunur. Alanya’nın en önemli turistik gezilerinden olan Alanya Kalesi, Alaaddin Keykubat tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. 400’ü bulan sarnıçlardan sadece birkaçı günümüze gelebilmiştir.

Kızıl Kule, Alanya
Kızıl Kule, Alanya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alanya Limanı’nda yer alan Kızıl Kule, sekizgen bir mimariye sahip olmakla birlikte, tarihi 1226 yılına dayanır. 33 metre yüksekliğindeki kule beş katlı bir yapı. En alt katında eski silahlar ve Selçuklu’dan kalma eserleri görmeniz mümkün. Bu kule, adeta Alanya’nın simgesi konumunda.

Alanya söz konusu kaleler olunca, oldukça zengin bir şehir. Alaaddin Keykubat’ın Alanya’yı ele geçirmesinin ardından Alanya Tersanesi’ni koruması için yaptırdığı Kızıl Kule’nin yanı sıra Alara ve Sinek Kaleleri’ni de gezebilirsiniz.

ADI “KLEOPATRA” OLAN BİR PLAJ, TABİİ Kİ GÜZELLER GÜZELİ OLACAKTI…

Kleopatra Plajı
Kleopatra Plajı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzunluğu 2 kilometreyi bulan Kleopatra Plajı, Mısır Krali eşi Kleopatra’nın Alanya’da uğradığı plaj olarak bilinir. Hatta günümüzde güzelliğin sözlük karşılığı olarak görülen Kleopatra’nın buraya inmek için bir tüneli olduğu bile söylenir.

Altın renkli kumlar, turkuaz renkli sular ve harikulade bir manzara… Kleopatra Plajı, mavi bayraklı plajlarımızdan biri olarak hemen yanındaki Damlataş Plajı’yla birlikte, uzun bir ziyareti kesinlikle hak ediyor.

AYRICA BİR “GEZİLECEK MAĞARALAR” LİSTESİ YAPIN.

Dim Mağarası
Dim Mağarası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alanya, hem tarihi hem de doğal açıdan oldukça zengin bir şehir. Mağara gezinize, il merkezine 145 kilometre olan Dim Mağarası’ndan başlayabilirsiniz. Tarihi eski çağlara dayanan bu mağara, zamanında barınak olarak da kullanılmıştır. Aynı zamanda ülkemizde özel teşebbüsle açılan ilk mağara olma özelliğini taşır.

Yolunuz hazır Alanya’ya düşmüşken, Fosforlu Mağara ile adı oldukça ilginç olan “Yalan Dünya Mağarası”nı da gezebilirsiniz. Yalan Dünya Mağarası gezinizde her an karşınıza ‘dikilecek’ olan sarkıt ve dikitlere, oyuk, odacık ve tünellere hazır olun.

TATİL VE ZAMAN YOLCULUĞU BİR ARADA: LAERTES ANTİK KENTİ

Laertes Antik Kenti
Laertes Antik Kenti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toros Dağları’nda yer alan Cebel-i Reis Dağı’nın güneyi, zamanında savunmaya oldukça elverişli bir alan olduğundan, Laertes Antik Kenti buraya kurulmuştur. Alanya’ya 25 km mesafede, Gözüküçüklü Köyü’nün yakınlarında yer alır. Günümüze kadar kalanlar arasında agora, exedra, hamam, tiyatro, sarnıçlar, evler ve İmparator Claudius’a Apollon ile Zeus Megistos’a ait tapınaklar yer alıyor.

Alanya, zengin tarihi dokusu ve renkli doğası ile gelenleri cezbediyor. Eğer siz de bu güzel turistik ilçeye yaz tatili için gitmeyi planlıyorsanız ya da “Ben yazı beklemeden, doğal ve tarihi yönlerini keşfedeceğim” diyorsanız;

Bilet Bayi Alanya uçak biletleri için bu sayfaya,  Alanya otobüs biletleri için de buraya bakabilirsiniz. Siz de şimdiden biletlerinizi ayırtın, erken rezervasyon avantajlarından yararlanın. 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here