8 Adımda PRAG Keşfi

0
1118

2. Dünya Savaşı gibi çoğu ülkeyi büyük zararlara uğratmış bir savaştan, sapasağlam çıkan Orta Avrupa’nın yıldızı Prag. Gotik ve barok mimarinin muhteşem motiflerini hemen hemen her yerinde görebileceğiniz, orta çağdan fırlamış bir başyapıt…

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en kalabalık nüfuslu şehri olan Prag’ta, sokaklarda bir kere dolaşıp şehrin tarihi kokusunu bir kez içine çekenler şehrin büyüsünü en doğru anlatabilenlerdendir. Birbirinden etkileyici tarihi yapıları, Avrupa’da olduğunuzu bir kez daha hissedeceğiniz meydanları, köprüleri ve muhteşem kaleleri ile gezmekten sıkılmaya vakit bulamayacağınız bir kent.

Başkent, eski yapıları ile dikkat çekerken modern bakış açısı ile de eski ve yeniyi harika bir şekilde sentezliyor. Bu uyumlu ahengi, heyecanlı eğlence anlayışı, muhteşem restoranları ve modanın nabzını tutan mağazalarında görebilirsiniz…

Hep birlikte Prag’da bir gezintiye ne dersiniz?  İşte gitmekten asla pişman olmayacağınız şehrin büyüleyici noktalarından bir kesit;

1-OLD TOWN Meydanı

Prag,  ‘’ Avrupa’nın Kalbi’’, ‘’ Altın Kent’’ gibi isimlerle anılmaktadır. Avrupa’nın kalbi olarak nitelendiren şehrin kalbi ise Old Town Meydanı’nda atıyor… Meydan, yıl boyunca hareketli ve şehirde turist yoğunluğun en fazla olduğu alan olma özelliği taşıyor. Her mevsim canlı kalan meydan da özellikle yaz aylarında yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Tüm duyularınızı sersemletecek bir müzik tınısı eşliğinde, birbirinden güzel cafe ve restoranlarda harika bir yemek yiyebilirsiniz. Aynı zamanda 1992 yılından itibaren Unesco tarafından koruma altına alınan Old Town Meydan’ı, şehrin en eski tarihine sahip Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Binası’nı çevresinde bulunduruyor. Meydanın en görülesi yerlerinden biri de Astronomik Saat Kulesi’dir. Prag’daysanız mutlaka uğrayacağınız yerlerden biri olan Old Town ’da bir an için Orta Çağ’da yaşıyormuş hissine kapılacaksınız…

2-CHARLES Köprüsü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu köprüde bir kez yürümenin hissettirdiği duyguları anlatmanın tarifi elbette ki çok zor. Şehrin göz kamaştırıcı ışıklarını ve büyüleyici mimarisini en güzel akşam saatlerinde görebilirsiniz. Prag’ın simgesi haline gelmiş bu köprüde harika fotoğraflar çekeceksiniz. Bir Orta Çağ sahnesine doğru yolculuğa çıktığınızı düşündürecek köprü, 1357 yılında Vitava Nehri üzerine inşa edilmiş. Nehrin birçok yaşanmışlığa tanık olmuş dingin suları, sizleri hem dinlendirici hem de tertemiz havası ile canlandırıcı bir etkiye sahip. Yüzlerce yıldır uğradığı birçok doğal afete rağmen ayakta kalan Charles Köprüsü, Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlar. Prag’ı seyahat edenlerin görmekten mutluluk duyacağı seyahat noktalarından biridir.

3-Yahudi Mahallesi

Yahudilerin Prag’a ne zaman yerleştiği tam olarak bilinmemekle birlikte Yahudi Mahallesi, şehrin en eski yerleşim alanlarından biridir. Bu mahalleye geldiğinizde çok farklı bir atmosfer ile karşılaşacak, yeni bir kültür ve bakış açısı kazanacaksınız. Josef’te ziyaret edebileceğiniz yerler arasında en dikkat çekeni ise dünyaca ünlü yazar Franz Kafka’nın sergisidir. Bölgede Eski Yahudi Mezarlığı’nı, 16. Yüzyıldan günümüze kadar var olabilmiş Yahudi Belediye Sarayı’nı, tarihsel ve mimari açıdan önemli birçok sinagogu görebilirsiniz. Aynı zamanda Yahudilerin el yapımı eşyalarının sergilendiği koleksiyon müzesini ziyaret edebilir, Yahudi kültürü ve gelenekleri hakkında gözlem yapabilirsiniz.

4- Ulusal Müze

1890 yılında yaptırılan müze, Neo- Rönesans mimari bakış açısı ile inşa edilmiş. Her yıl binlerce yerli yabancı turist ağırlayan Prag’ın simgelerinden biri olan bu müze de, arkeoloji, nümizmatik ve tabiat tarihi temalı koleksiyonlar görmek mümkün… Tarih severler için Prag’ta gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Ulusal Müze’yi, gezi listenizin başlarına eklemeyi unutmayın…

5-Wencesles Meydanı

Kurulduğu dönemde at pazarı olarak kullanılan Wencesles Meydanı’nda yaşam her saat hareketlidir. Çek Cumhuriyeti tarihi için önemli birçok olaya sahne olan meydanda dilediğinizce alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Aynı zamanda meydan Prag’ta ki ünlü cafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor.

6- Prag Kalesi

Muhteşem ihtişamı ile Prag Kalesi, şehir ile simgeleşmiş öğelerden biri olmasının yanı sıra görenleri kendine hayran bırakan muazzam bir yapıdır. Bakanlıkların ve Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanlarının ofislerinin yer aldığı kalenin mimarisi dudak uçuklatan cinsten… 9. Yüzyılda yapımı başlanan kale, o dönemin özelliklerine göre tasarlanmış ve Guinness Rekorlar Kitabına ‘’ Dünyanın en büyük Antik kalesi’’ olarak girmiştir.

7- Astronomik Saat

Prag’ın ünlü saat kulesi, ‘’Astronomical Clock’’,  Old Town ‘da yer alır.  Charles Üniversitesi Profesörü Hanus Usta tarafından yaptırılmış, Orta Çağ’dan kalma bir yapıdır. Saatin en önemli özelliği ise 09.00-21.00 arası geçen her saatin, bir burcu temsil etmesidir. 12 saat dilimi 12 burcun sembollerine atfedilmiştir.  Şehre gelen turistlerin sabah saatlerinde başlayan bu döngüyü takip etmek için meydanda toplandığı görülür. Ölüm figürünün çanı çalmasıyla başlayan gösteri, horoz ötüşüyle biter.  Saat aynı zamanda ayın ve güneşin gökyüzündeki pozisyonlarını gösteren ilgi çekici bir kadrana sahiptir.

8-Dans Eden Ev

Hollanda kökenli bir sigorta şirketi tarafından Hırvat ve Çek kökenli iki mimara yaptırılan Dans Eden Ev’in farklı ve yaratıcı mimarisi görenleri kendine hayran bırakıyor. Çek Cumhuriyeti’nin geleneksel mimari anlayışını yerle bir eden bu yapının, dans eden iki partneri sembolize ettiği biliniyor. Sarhoş Ev olarak da duyulan binanın çatı katında bir Fransız restoranı ve uluslararası firmaların ofisleri yer almaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, kuşkusuz Orta Avrupa’nın en güzel kenti…  Seyahatinizi bu destinasyon üzerinde planlamanız sizlere, yepyeni bir kültür, yeni insanlar ve muhteşem bir tatil anısı bırakacaktır. Şehrin en güzel olduğu zamanlar yağışların en az olduğu Mayıs ve Eylül aylarıdır. Seyahatinizi bu zaman dilimine denk getirirseniz, şehrin muazzam atmosferini doyasıya yaşayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.